Hiányos a schengeni rendszer szakértők szerint

2015. augusztus 09. 10:27

A schengeni határok védelme a részt vevő országok kötelessége, annak módszerébe viszont senki nem szólhat bele; jogilag pedig fel se merül, hogy megtámadható lenne a magyar-szerb határon épülő határzár – hangsúlyozzák magyar szakértők, akik szerint amikor a schengeni egyezményt elfogadták, még szóba se került ilyen mértékű migrációs nyomás.

2015. augusztus 09. 10:27

A schengeni egyezmény nem rögzíti a határok megvédésének módját, elegendő forrás sem áll rendelkezésre a megnövekedett migrációs nyomás kezelésére, és nem szankcionálja kellően a határok illegális átlépését – vélekedtek szakértők a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában vasárnap.

Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász közölte: a schengeni törvények rögzítik, hogy a kijelölt határátkelőhelyet mikor és hogyan lehet legálisan megközelíteni. A jogszabályok arról is rendelkeznek, hogy aki nem tartja be az előírásokat, azt ki kell utasítani, mégis hiányzik az érdemi szankciórendszer.

Arra a kérdésre, hogy a schengeni egyezmény vagy más uniós jogszabály előírja-e a határok megvédésének módját, Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója azt mondta: „nem szabja meg semmi”. A schengeni határok védelme a megállapodásban részt vevő országok kötelessége, annak módszerébe viszont senki nem szólhat bele. Jogilag fel se merül, hogy megtámadható lenne a magyar-szerb határon épülő határzár – hangsúlyozta.

Ifj. Lomnici Zoltán azt mondta: az Európai Unióban több precedens van arra, hogy büntetőjogi szankciókkal próbálják visszaszorítani az illegális migrációt, és ha Magyarországon a jogalkotó a szigorítás mellett döntene, a jogvédők esetleg felzúdulnának, de a lépés „teljes mértékben jogállami és demokratikus lenne”.

„Schengen az Európai Unió legnagyobb vívmánya” – jelentette ki Kovács István, hangsúlyozva, hogy a rendszer tagállamainak polgárai szabadon mozoghatnak, ez pedig az EU egyik alapértéke. Azonban – tette hozzá – az övezet szélén fekvő államok megvédik a határokat. Kovács István kiemelte: vannak közösségi források a határvédelemre, de az EU költségvetése hétéves ciklusokban évekre lebontva meghatározott, és amikor elfogadták, még szóba se került ilyen mértékű migrációs nyomás. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a kormány intézkedett a kerítéshez szükséges források átcsoportosításáról, valamint a rendőrségnek és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnak juttatott pluszforrásokról is.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fradi44
2015. augusztus 10. 11:30
Afrikai orvostanhallgatók verték a betonba egy magyar lány fejét Balatonfüreden Ha ilyen az értelmiség, milyen lehet a többi? Forrás: https://kuruc.info/
választópolgár
2015. augusztus 09. 21:24
Az eu szakértők addig tökölnek amíg eláraszt minket többszázezer fekete pákó...
kukagyerek
2015. augusztus 09. 16:00
"Hiányos a schengeni rendszer szakértők szerint" ............... Vagy az agyuk, mint a beretva! :)
Berecskereki
2015. augusztus 09. 13:39
Ez van amikor az unióban a képviselők párt és ideológiai harcot folytatnak, amikor az uborka görbülete, a porszívó teljesítménye fontosabb az unió védelménél, gazdaságánál. A schengeni határ belül van az unió határánál. Így nem a schengeni határt kellene uniós szinten védeni, hanem az unió határát. Ebbe pedig be kellene vonni a csatlakozó országokat is. Mindezek figyelembe véve az uniós határvédelemre uniós direktíva kellene, melynek költsége az uniót terhelné és minden tagállamnak lenne benne feladata. Nos ez az ami hiányzik. Az sem valós állítás, hogy nem számíthattak ilyen "népvándorlásra", mert az új uniós költségvetés tervezésénél már előre látható volt, hogy felerősödik a migráció, amely sok veszélyt is hordoz magába. Persze minden másként néz ki, ha előtérbe helyeződik az ideológia, a görbe uborka görbületének a fontossága. Ez van kérem, amikor az uniós vezetést pintben és a könyvtár nagyságában mérik, értékelik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!