Szijjártó: Hét EU-n kívüli ország is meghívást kaphat a migrációs konferenciára

2015. július 07. 12:34

Albánia, Koszovó, Szerbia, Montenegró, Macedónia, Bosznia-Hercegovina és Törökország is meghívást kaphat az őszi magyarországi migrációs konferenciára – mondta el Szijjártó Péter, aki szerint jelentős eredmény lenne, ha meg lehetne győzni ezeket az országokat arról, hogy területükre fogadjanak be olyan uniós állomásokat, ahol eldöntenék: ki az, aki tényleg jogosult menekültstátuszra.

2015. július 07. 12:34

Az európai uniós tagállamok és intézmények képviselői mellett hét olyan unión kívüli ország kaphat meghívást az ősszel tartandó magyarországi migrációs konferenciára, amelyen a Magyarországra érkező menedékkérők áthaladnak – közölte kedden Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután kétoldalú megbeszéléseket folytatott az unió soros elnökségét betöltő Luxemburg tárcavezetőjével, Jean Asselbornnal.

A külgazdasági és külügyminiszter a magyar közmédiának nyilatkozva Albániát, Koszovót, Szerbiát, Montenegrót, Macedóniát, Bosznia-Hercegovinát és Törökországot említette az unión kívüli országok között. Szijjártó Péter arra az álláspontra helyezkedett, hogy jelentős eredmény lenne, ha a szeptemberben, vagy legkésőbb október elején megrendezendő tanácskozáson sikerülne megállapodni ezekkel az országokkal arról, hogy fogadjanak be a maguk területén olyan uniós állomásokat, amelyek feladata annak kiszűrése lesz, hogy a migránsok közül ki az, aki valóban jogosult menekültstátusra. Ezzel a tárcavezető szerint jelentősen csökkenteni lehetne a Magyarországra nehezedő migrációs nyomást.

A miniszter ismertette, hogy a legfrissebb adatok szerint 72 893 illegális bevándorló érkezett az idei évben Magyarországra, közülük 72 307-en Szerbia irányából, törvénysértő módon. „Magyarországnak különös érdeke, hogy Európa, az Európai Unió minél előbb megtalálja a közös válaszokat az illegális bevándorlásra” – nyomatékosította Szijjártó Péter, aki szerint Luxemburg az unió tanácsának soros elnökeként ebben kulcsszerepet játszik, a luxemburgi kormány pedig nyitott és kész együttműködni Magyarországgal ezen a téren. A miniszter megismételte, hogy nagy küzdelem árán sikerült elismertetni, hogy a Nyugat-Balkánon keresztül nagyobb a migrációs nyomás, mint a Földközi-tengeren, s ennek nagy része Magyarországot érinti. „Az uniónak ezzel külön kell foglalkoznia” – szögezte le a külügyminiszter.

Szijjártó Péter úgy vélte, hogy azokkal az országokkal, ahonnan a migránsok jelentős része származik, első lépésben az uniós intézményeknek kell felvenniük ebben a témában a kapcsolatot, amelyek jelentős fejlesztési pénzekkel támogatják ezeket az államokat. Az ilyen források esetében a miniszter ismételten hangsúlyozta, hogy feltételül kell szabni, hogy a pénzeket úgy kell felhasználni, hogy olyan érezhető körülményeket teremtsenek az adott országban, hogy az ott élők ne akarják elhagyni hazájukat.

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rosalinda
2015. július 07. 20:28
Nem konferenciázni kell, hanem kitenni a "MEGTELT!" táblát és Európát hermetikusan lezárni! Ha egy lakásban kiirtasz minden poloskát és ha csak egy miniatűr pete megmarad, újra elszaporodnak! Európát nem kisöpörni kell, hanem kiporszívózni!!!
antioxi
2015. július 07. 15:43
Csak az USA jöjjön, a többi otthon maradhat-:)
Türelem
2015. július 07. 15:09
Az ország szégyene az a külügyminiszter.
Tintamin
2015. július 07. 15:04
Petike, neked a Quaestor-buli miatt rég sitten lenne a helyed!!!!!! A Polt Petike megment persze, remélem, ocsmány vénkorod lesz, hogy minden percben tudd, hogy miért járt neked ez a sors...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!