Túlélés Kárpátalján

2015. július 17. 10:51

Magyarországnak a segítségnyújtáson s a magyar menekültek befogadásán túl tényleg minimális a mozgástere Kárpátalját illetően.

2015. július 17. 10:51
Pataky István

„Figyel és aggódik a magyar kormány a kárpátaljai események kapcsán. Lázár János tegnapi politikusi megfogalmazását lefordítva ez annyit jelent, hogy Budapest képtelen bármilyen befolyást gyakorolni a magyarok által is lakott területen történtekre, azaz tehetetlen.

Hevesebb vérmérséklettel gyorsan fel lehet háborodni ezen a semmitmondó kormányzati állásponton, indulhat a nagyhangú, de névtelen hazaárulózás, trianonozás és harcra buzdítás a világháló végtelen szabad terében, ettől még áll a drámai alaphelyzet, miszerint Magyarországnak a segítségnyújtáson s a magyar menekültek befogadásán túl tényleg minimális a mozgástere Kárpátalját illetően.

Magyarország diplomáciai súlya az utóbbi tíz évben folyamatosan csökkent. Az ukrán válság kirobbanásakor megfogalmazott távolságtartó, a nyugati és térségbeli kiálláshoz képest semleges kormányzati állásfoglalás Budapestet – röviddel a paksi bővítésről szóló megegyezés után – kissé elhamarkodottan, de egyértelműen az „oroszbarát” kategóriába sorolta, ennek minden hátrányával együtt. Ez máig meghatározza a viszonyt Kijevvel.

Egyetlen kapocs az ukrán hatalom felé Brenzovics László, aki a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökeként Petro Porosenko államfő pártjának listáján került a kijevi parlamentbe. Közismert Washington kézi irányítása Kijevben, ami a magyar–amerikai elhidegülésből kiindulva szintén nem a magyar pozíciókat erősíti. Térségbeli országokkal közösen lehetne keresnivalónk Ukrajnában, de Varsóval épp a Moszkva iránt fellángolt szimpátia miatt romlott meg a viszony. A nagyszámú észak-bukovinai, kárpátaljai román kisebbség okán Bukaresttel is egyszerre léphetnénk, ha nem lenne éppen mélyponton az államközi viszony. A diplomácia örök nagy igazsága, hogy szövetségesek nélkül nem megy.”

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
packó_
2015. július 17. 21:11
A történelem pedig nem áll egy helyben, kicsit várni kell.
Akitlosz
2015. július 17. 18:43
Benne van a cikkben, hogy elsősorban kikkel kellene keresni a szövetséget. Lengyelország, Románia, Oroszország. Ha ez a négy ország összefogna, akkor azt az EU és a NATO is kénytelen lenne tudomásul venni, főleg mivel ez nekik is inkább előnyös lenne. Aztán meg ott van Ukrajna maga, amelyik képes egyedül is olyan történelmi helyzetet létrehozni, amelyik Magyarország és kárpátalja számára kedvező lépéskényszert okoz. Ez egy lengyel térkép, abszolút korrekt: http://static.origos.hu/s/img/i/1403/20140324ukrajna-felosztasa-egy-lengyel-televizio.jpg?w=666&h=444 Ezzel a többség, az ott élők, magyarok, románok, lengyelek, oroszok, EU, NATO inkább jól járna, s Oroszországgal is újra szent lehetne a béke. A maradék Ukrajna jelentősége pedig jelentősen csökkenne.
Felebarát
2015. július 17. 15:13
nah most lesz gáz...lezárjuk az ukrán határt is?
Mystes
2015. július 17. 14:17
mi nem "szimpatizálunk" az oroszokkal - hanem a nyugati befolyást balanszírozzuk. értsétek már meg: ez a magyar függetlenség záloga!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!