Merkel: Lehetséges az uniós szerződések módosítása

2015. június 04. 17:19

Nincsenek álmatlan éjszakáim emiatt, meg kell teremteni a szükséges előfeltételeket ahhoz, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradhasson – mondta Angela Merkel német kancellár annak kapcsán, hogy módosítanák-e a britek kedvéért az uniós szerződéseket.

2015. június 04. 17:19

Az Európai Unió fontolóra veheti bizonyos EU-szerződések módosítását, ha ezzel sikerül elérni, hogy Nagy-Britannia az unió tagja maradjon – mondta csütörtökön a BBC-nek Angela Merkel.

A német kancellár a brit közszolgálati médiatársaság televíziójának nyilatkozva nem részletezte, hogy pontosan mely szerződési elemek módosításáról lehet szó, de kijelentette: derűlátóan ítéli meg annak az esélyét, hogy sikerül jó megoldást találni a London által felvetett problémákra. Ha ehhez ténylegesen az EU-szerződések módosítása szükséges, „akkor ezen el kell gondolkodnunk” – fogalmazott Merkel a BBC-interjúban. „Emiatt nincsenek álmatlan éjszakáim (...) meg kell teremteni a szükséges előfeltételeket ahhoz, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradhasson” – tette hozzá.

Merkel kijelentette: támogatni tudja David Cameron brit miniszterelnök egyes kéréseit, más pontokban különböznek a nézetek. „Mindig találtunk azonban módot az eltérő sebességű (európai integrációra), például (a Londonnak biztosított) különböző kimaradási lehetőségekkel” – mondta a német kancellár, utalva arra, hogy Nagy-Britannia nem tagja például a belső határellenőrzést lebontó schengeni rendszernek és az euróövezetnek sem. Merkel szerint a 28 tagú Európai Unióban a kompromisszumok elengedhetetlenek, de már eddig is sikerült „sok-sok nehéz kérdésre sok-sok megoldást lelnünk”, és ennek a London által felvetett problémák esetében is így kell lennie.

Cameron tervei szerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig London újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások középpontjában a konzervatív párti brit kormány szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása állna. London ragaszkodni kíván ahhoz is, hogy az EU-n belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az újonnan felvett tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe. Cameron ennek alapján gyakorlatilag azt szeretné elérni, hogy az EU-tagállamok a mostani EU-szerződésekben szereplő, legfeljebb hétévi átmeneti időszaknál hosszabb ideig is korlátozhassák az újonnan csatlakozó országok munkavállalóinak bevándorlását.

A brit miniszterelnök nemrégiben, egy üzleti rendezvényen felszólalva alig burkolt utalást tett arra is, hogy ha Brüsszel ehhez nem járul hozzá, a brit kormány megvétózhatja a további EU-bővítéseket. Cameron kijelentette: az új tagállamok felvételéhez egyhangú határozat szükséges, és ez tökéletes helyzetbe hozza Nagy-Britanniát ahhoz, hogy az átmeneti korlátozások szabályozásának módosítását célzó szándékát a jövőbeni bővítési döntések esetében érvényesíteni tudja.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2015. június 04. 23:33
A kelet-európai kis államok adhatnak támogatást a külföldi vállalatoknak a beruházásaihoz, hogy náluk ruházzanak be. Saját vállalataikat viszont nem témogathatják. Így a gazdag nyugati országok vállalatai kaphatnak állami segítséget, de a szegény keletiek nem. Nem kellene ezen változtatni? Sajnos a politika a kelet-európai államokban egyre inkább elkülönül a gazdaságtó, a termeléstől. Míg a nyugatiak nagyon jó feltételeket igyekeznek kialakítani vállalataiknak, a keletiek inkább a nyugati vállalatokat támogatják, nem a sajátjaikat. Pedig ma a politika fő feladatának az erős gazdaság kiépítése kellene lenni.
Brigadéros
2015. június 04. 23:11
Ezek a gengszterek kilopják a kis államok szemét is ha azok nem vigyáznak!...Talán nem véletlen, hogy nem komálják az Orbánt, ő nem köntörfalaz és hajbókol nekik, világosan beszél...
Brigadéros
2015. június 04. 23:08
Hogyan is szólt a szovjet himnusz?! "Szabaddá tett népek örök szövetsége, A nagy Oroszország nagy műve e frigy. Hogy éljen a Szovjet hatalma, egysége: A nép így akarta s megalkotta így. Szálljon szabad hazánk, Dicsőség fénye rád, Népek szabadságát vívod ki te!" ...Na, ez az Európai Unió is kb. ennyire igaz, mint amit zengtek világszerte a Szovjetunióról...
kulalak
2015. június 04. 23:08
"Nagy-Britannia nem tagja például a belső határellenőrzést lebontó schengeni rendszernek és az euróövezetnek sem." Ez a lényeg. Aztán nem akar nettó befizető lenni stb. "Csak nász van és nincs házasság":) "With a little bit of luck, With a little bit of luck, You can have it all and not get hooked." https://www.youtube.com/watch?v=h_Sj9o7DWJU
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!