Párizsi klímacsúcs: Áder János csatlakozott Al Gore kampányához

2015. május 05. 13:09

Elindította az Al Gore volt alelnök párizsi klímacsúccsal kapcsolatos aláírásgyűjtését támogató magyar oldalt Áder János köztársasági elnök. A párizsi klímacsúcs vízválasztó lesz abból a szempontból, hogy tudunk-e felelős döntést hozni – hangsúlyozta Áder János. A paksi bővítésről elmondta: a 6-8 évvel ezelőtti konszenzushoz tartja magát.

2015. május 05. 13:09

Ha felemeljük a szavunkat az éghajlatváltozást okozó környezetszennyezés ellen, arra ösztönözhetjük a párizsi klímacsúcs résztvevőit, hogy ambíciózusabb, elkötelezettebb megállapodást kössenek meg - mondta Áder János köztársasági elnök keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.

A köztársasági elnök hozzátette: ennek érdekében csütörtöktől egy új honlapot indítanak, www.elobolygonk.hu címen. Az itt regisztrálók csatlakoznak az Al Gore volt amerikai alelnök által indított kezdeményezéshez, amelynek célja, hogy egymilliárd támogatót szerezzen a párizsi klímacsúcs előtt. Az államfő úgy fogalmazott: ma már nem kell bizonygatni, hogy a klímaváltozás és a globális felmelegedés az elsőszámú társadalmi és politikai kérdéssé vált.

Emlékeztetett rá: az év végén Párizsban gyűlnek össze a világ vezetői a klímaváltozás elleni nemzetközi összefogás megteremtése érdekében. Mint mondta, Párizsban kell megkötni például a széndoxid-kibocsátás csökkentésére, az új technológiák fejlesztésére, az esőerdők irtásának megakadályozására vonatkozó megállapodást.

A párizsi klímacsúcs vízválasztó lesz abból a szempontból, hogy tudunk-e felelős döntést hozni – hangsúlyozta Áder János. A kérdés az, hogy kihasználjuk-e a ma még rendelkezésünkre álló esélyt, vagy elszalasztjuk azt és olyan helyzetet idézünk elő, amikor már nem tudjuk befolyásolni az eseményeket – mondta. Hozzátette: felismerve a párizsi találkozó jelentőségét, Al Gore volt amerikai alelnök világméretű klímavédelmi akciót indított. Áder János elmondta: amint tudomására jutott a kampány, március 25-én beszélt Al Gore-ral és felajánlotta Magyarország és az ő személyes támogatását is a kampányhoz, amit – mint fogalmazott – Al Gore örömmel fogadott és közölte, Magyarország az első ország, amely csatlakozik a világméretű összefogáshoz.

A cél az, hogy a párizsi klímacsúcson résztvevő állami, politikai vezetők felé olyan világos és egyértelmű üzenetet küldjünk, ami arra ösztönzi a klímacsúcson résztvevőket, hogy egy ambíciózusabb, elkötelezettebb, nagyobb felelősségről tanúskodó megállapodást hozzanak tető alá, mint amilyen most éppen körvonalazódni látszik – mondta a köztársasági elnök.

Áder János hozzátette: a honlapon a csatlakozók nevét, email-címét és irányítószámát kérik, de a magyar adatvédelmi szabályok betartása érdekében neveket, személyes adatokat nem küldenek át az amerikai félnek, mindössze – közjegyzői hitelesítést követően, rendszeres időközönként – a regisztrálók számát. A köztársasági elnök azt kérte, mindenki csatlakozzon a kezdeményezéshez.

A www.elobolygonk.hu oldalon az a felhívás fogadja az oldalra látogatókat, hogy „közösen felemelve a hangunkat küldjük el egyértelmű üzenetünket a világ vezetőinek: haladéktalanul cselekedjenek az éghajlatváltozást okozó környezetszennyezés ellen.” A honlap amerikai „anyaoldala” a www.liveearth.org.

A köztársasági elnök egy kérdésre válaszolva elmondta: a nemzeti parkokról szóló törvény a hét végén érkezett meg a hivatalba, jelenleg – más törvényekhez hasonlóan – folyik alkotmányossági vizsgálata. Jelezte: a hét végén jár le a határidő, addigra befejezik az alkotmányossági vizsgálatot.

Áder János egy, a paksi bővítésre vonatkozó kérdésre válaszul kifejtette: emissziós szempontból az atomerőművek létjogosultságát nem lehet megkérdőjelezni, de nagyon fontos a biztonság kérdése is. Mint mondta, 6-8 évvel ezelőtt egyértelmű politikai konszenzus volt Paks bővítését, annak indokoltságát illetően, és ő ehhez a konszenzushoz tartja magát.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ordas
2015. december 05. 09:41
A Párizsi csúcson sem hallottam, hogy valaki a párolgó felületek csökkenését hozta volna elő. Pedig szerintem ez a probléma is hasonló erejű mint a Co2.Nekem nincs adatom, de ha belegondolunk, hogy Magyarországon az 1800-as évek elején mennyi párolgó felület volt és mennyi ma. (szabályozták a folyókat, lecsapolták a lápokat, beépítettünk több ezer négyzetkilómétert.)A víz ami csapadékként lehullik és bejön az országba szinte akadály nélkül beömlik a tengerbe, de ez nem magyar hanem világjelenség. Víz a földön nem lett kevesebb csak mi rosszul gazdálkodunk vele.Nagyon fontos lenne,hogy ezzel is foglalkozna a népesség mert ez a legolcsóbb lehetőség egyike a globális felmelegedés ellen. Ordas
Selamat
2015. május 05. 14:07
Az a baj, hogy már Al Gorenak sem lehet hinni. Pláne nem úgy, hogy ők sem tesznek semmi érdemlegeset. Beszélni a lehetőségekről meg mindenki tud. De ezzel együtt, nem lehet kimaradni. Még akkor se, ha értelme semmi.
thymian
2015. május 05. 13:59
Inkább arra lennék kíváncsi, hogy a ttip-ről mi a kormány véleménye? Ez az egész klímaizé egy újabb néphülyítés, amolyan zöldek módra. Mindig kell valami, amivel az embereket frászban tarthatják és amire látszólag milliárdokat költhetnek.
yanoo
2015. május 05. 13:26
Ez az új Al Gore-itmus?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!