Elképesztő: Sárkány Zalán világbajnok! (VIDEÓ)
A 21 éves úszó aranyérmet nyert 800 méter gyorson szombaton a Duna Arénában zajló rövidpályás úszó-világbajnokságon.
Nagyjából ötezren vonultak azon a péntek délutáni tüntetésen Budapesten, amin az egészségügyi dolgozói illetmény- és bértábla kiterjesztéséért tüntettek a szociális ágazatban dolgozók. A szervezők petíciót adtak át a miniszterelnök képviselőjének.
A szervezők közlése szerint nagyjából ötezren meneteltek a szociális ágazatban dolgozók és a velük szolidáris szakszervezetisek tüntetésén Budapest belvárosában, a Kodály köröndtől a Parlament épületéig. A tüntetők az Andrássy és a Bajcsy-Zsilinszky úton vonultak az Alkotmány utcába, hogy petíciójukat átadják a miniszterelnök képviselőjének. A petíciót három szervező vitte el a minisztériumhoz, ahol átvették azt.
A menet elején egy fúvószenekar volt, őket a demonstrációt támogató szakszervezeti konföderációk képviselői követték, és utánuk jöttek maguk a tüntetők. A fekete pólós tiltakozási hullámot elindító Sándor Mária ápolónő, a szociális szakdolgozók érdekképviseleteinek vezetői között menetelt az első sorban. A vonuláson résztvevő ápolók közül többen fekete felsőt viseltek, és a karjukra úgynevezett szociális szelfit ragasztottak. Ezen az szerepelt, hogy mi a végzettségük, hány éve dolgoznak és mennyi a keresetük.
A demonstrációt azért tartották, hogy a szociális ágazatban dolgozókra is terjesszék ki az egészségügyi dolgozói illetmény- és bértáblát, és a kormány kezdjen velük érdekegyeztető tárgyalásokat, a munkaközi szüneteket pedig számítsák bele a munkaidőbe. A tüntetők célja emellett, hogy növelje a szociális szakma erkölcsi és anyagi elismertségét is.
A demonstráción résztvevők megtöltötték az Alkotmány utcát, ahol beszédek hangzottak el. Az egyik szónok felidézte Czibere Károly, az ágazatért felelős államtitkár korábbi nyilatkozatát, aki szerint sok olyan ember dolgozik a szakmában, akit emberek közelébe sem szabadna engedni. „Itt véget ér a párbeszéd” – jelentette be a szónok. A tüntetők az államtitkár kijelentése ellen fél perces csönddel tiltakoztak.
A Kossuth térnél a tüntetők azt kiabálták, hogy „elég volt”, valamint felolvasták a demonstrálók petícióját. A petícióban a tüntetők azt követelték, hogy 2016-tól vezessék be a szociális dolgozók életpályamodelljét és a bérük érje el az egészségügyi dolgozókét. A petíció szerepelt az a követelés is, hogy segítsék az alacsonyabb végzettségű kollégák felzárkóztatását is.