Schmidt Mária: Meg kell mutatni a fiataloknak, mi ért véget a kommunizmussal

2015. április 24. 19:19

A Terror Háza Múzeum által kiírt videóverseny díjátadóján Schmidt Mária arról beszélt, hogy a fiataloknak meg kell mutatni, miért ért véget huszonöt évvel ezelőtt, mikor a térség minden államában hatalmas tömegmozgalmak buktatták meg „a szabadsághiányos rendszert”.

2015. április 24. 19:19

Negyedszázaddal a kommunizmus megdöntése után meg kell mutatni a fiataloknak, hogy mi ért véget, mitől szabadultunk meg – mondta egy pénteki budapesti rendezvényen Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum alapító főigazgatója.

A múzeum által tavaly kiírt filmpályázat díjátadó ünnepségén a főigazgató arról beszélt, nem engedhető meg, hogy huszonöt év elteltével eltagadják, a térség minden államában hatalmas tömegmozgalmak buktatták meg „a szabadsághiányos rendszert”. Mint mondta, a kommunizmus bukása nem csupán megdöntői, hanem az egész régió sikere volt. Hozzátette, azt is fel kell eleveníteni az emlékezések sorában, hová jutottunk el e negyedszázad alatt. 

A Terror Háza Múzeum videoversenyét egy albán fiatal nyerte. A versenyre az elnyomás, a kommunizmus és a szabadság témakörében lehetett legfeljebb egyperces kisfilmmel pályázni. Edizano Gjini munkáját a zsűri nemcsak témaválasztása, az albániai kommunista titkos bunker bemutatása és látványvilága miatt díjazta, hanem azért is, mert bemutatja a kommunizmus alóli felszabadulás örömét. 

A győztes az MTI-nek elmondta: hazájában máig ható, de elhallgatott téma, hogy mi történt az országban a kommunizmus évtizedei alatt. Az albánok megtanulták, miként lehet, ha szenvedve is, de túlélni, és ez a tapasztalat máig benne maradt a köztudatban, gátolva például, hogy kiálljanak jogaikért – mondta.

A második díjat az Egyesült Államokban élő magyar származású Bertalan Gitti kapta, aki személyes történeten keresztül mutatott be szabadságharcos hősöket. A szintén albán harmadik helyezett, Faton Islami egy fiatalok által eljátszott jelenetben ábrázolja plasztikusan a diktatúra működését, mutatja be a zsarnokság irracionális természetét. A Terror Háza Múzeum korábbi közlése szerint mintegy száz, köztük hat magyar alkotótól származó pályamű érkezett a pályázatra.

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illesl
2015. április 25. 16:28
Csak egy gond van. A kommunizmus csak bölcsödéje, esetleg gyakorló óvodája volt a mostani politikailag korrekt globalizmusnak, vagy nihilizmusnak. Itt ötvöződnek a lesajnált kommunista módszerek az orwell-i agymosással. Mutogathatják, az iso-9001-es szabványon, a 30 napos válaszadási határidőn felnevelkedett, egész nap fészbukozó, csetelő generáció ezt már le..., bármi állítás el sem jut a szürke agysejtjeikhez, ha még maradt....
Tordai Kadosa
2015. április 25. 11:23
"A kommunizmus bukása nem csupán megdöntői, hanem az egész régió sikere volt. Hozzátette, azt is fel kell eleveníteni az emlékezések sorában, hová jutottunk el e negyedszázad alatt. " Hatalmas tévedés történész aszonny mai napig nem bukott meg. Mert akkor fel lehetne tárni a kommunizmus bűneit ,működtetőit és bűnöseit és felelősére lehetne őket vonni. De ezt mai napig nem lehet a Kövér Laci barátos ezer ígérete ellenére sem.
Cassi
2015. április 25. 08:58
Nem kell lebecsülni a fiatalokat! Ők is tudják azt, ami egyben a politikusok 99%-ának mély meggyőződése: mindegy, mi a rendszer, csak a szívató megfelelő oldalán kell állni.
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2015. április 24. 22:14
Ekkora poent. Hát ezek a stricik megmutatják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!