Ne gondolja senki, hogy az Iszlám Állam már nem jelent fenyegetést Szíriában
Bár az Iszlám Államot Szíriában jelentősen meggyengítették, nem semmisítették meg teljesen.
Nem kell biztonsági szintet növelni Magyarországon – nyilatkozta Hajdu János a TEK főigazgatója az ATV műsorában. Hozzátette, a Párizsban történteket komolyan kell venni, ennek ellenére hazánk nincs fenyegetett helyzetben.
A párizsi események kapcsán hazánkban nem emelkedett a terrorveszély – mondta Hajdu János. Ennek fókuszában vizsgálva Magyarország biztonsági helyzetét, a francia fővárosban történtektől eltekintve is, jelenleg nincs olyan információ a szolgálatok birtokában, ami terrorfenyegetettségre utalna. Az információra alapozva merik kijelenteni, hogy hazánk nincs veszélyben.
A főigazgató nem ért egyet Cseri Ferenc volt hírszerző véleményével, miszerint tranzitország, „kedvelt találkahely lehet Budapest”, illetve, hogy Magyarország célország. Hajdú ezt nem jelenti ki. Elmondta,ez a több merényletből álló merényletsorozat nem érinti Magyarországot, nem kell biztonsági szintet növelniük, valamint miniszteri döntés sem született sem a TEK, sem a rendőrség részéről.
Hozzátette: „A fenyegetések nem a párizsi események kapcsán keletkeztek. Az elmúlt tíz évben, amióta aktívabb a terrorcselekmény Európában és szerte a világon, több mint tíz éve, azóta folyamatos fenyegetések érkeznek a világ össze országához. (…)Komolyan kell venni, illik elemezni a fenyegetésnek a forrását és utána nyilván a megfelelő lépéseket meg kell tenni az adott ország vezetőinek, politikusoknak és rendvédelmi vezetőknek is.” Hajdú óvatosságra inti az újságírókat.
Arra a kérdésre, hogy nem lenne-e érdemes ismét a készenléti rendőrség keretein belül működnie a terrorelhárításnak, Hajdú kijelentette, mindenféleképp előrelépésnek minősíti azt a belügyminisztériumi döntést, ami alapján a Terrorelhárítási Központot felállították. „Ennél koncentráltabb terrorelhárítási egység kevés van Európában” – mondta. Elmondta: az európai terrorellenes koordinátor is úgy fogalmazott, nagyon kívánatos lenne az összes terrorelhárítási egységet a TEK-nek a mintájára átreformálni.
A TEK minden olyan személyt, csoportosulást, szervezkedést megpróbál látókörébe vonni, akiknek olyan szándékai vannak, hogy embereket ölve akarja az elveit érvényre juttatni. Külön osztály végzi az internetes megfigyelést. Szemmel tartanak „minden olyan, úgynevezett »magányos elkövetői« kategóriába tartozó személyt, aki képes lehet egy cselekmény tervezésére, kivitelezésére, bármilyen szélsőséges beállítottsága vagy zavarodott állapota miatt”.