Vona szerint el kell gondolkodni a magyar NATO-tagságon

2014. december 18. 11:32

A Jobbik leváltaná a kormányt, de azt nem szeretné, ha külföldi erők befolyása érvényesülne Magyarországon – mondta el Vona Gábor az MTI-nek adott interjújában. A Jobbik elnöke szerint társadalmi vitát kellene nyitni az ország NATO-tagságáról.

2014. december 18. 11:32

A Jobbik elnöke az MTI-nek adott interjújában a párt előtt álló feladatnak nevezte, hogy értékeiket, alapvető fundamentumaikat, amelyek megkülönböztetik őket más pártoktól, megőrizzék, és alkalmazkodjanak a változó körülményekhez. Szavai szerint most a kormánypárt „erodálódásához” kell alkalmazkodni, minden szegmensben fejlődni kell és alkalmassá kell tenni a Jobbikot, hogy a soron következő országgyűlési választást megnyerje.

A legfrissebb közvélemény-kutatásokra utalva jelezte: a Jobbik nemcsak stabilan a második legerősebb párt, de „araszol közelebb a Fideszhez”, a baloldali pártok pedig együtt sem képesek velük egy szintre kerülni. Értékelése szerint a Jobbiknak a baloldallal szemben hitelességi, szervezeti és programbéli előnye van.

A pártban nemrég felállított kormányzati előkészítő testület feladataként jelölte meg a választásig elvégzendő feladatok „lajstromba” állítását és „a leendő Jobbik-kormány struktúrájának és működésének kialakítását”. A néhány tucatnyi párton belüli és kívüli szakértőt távol tartják a napi politikától, hogy távlatokban gondolkodhassanak – tette hozzá a pártelnök.

Vona Gábor komoly előrelépésnek nevezte, hogy a hazai és nemzetközi sajtó egyre gyakrabban cikkezik pártja kormányra jutási esélyéről. Meglátása szerint itthon egyre kevesebben, már csak a „valóságot leginkább torzító” ellenfeleik mondják, hogy a Jobbik egy „szélsőséges, extrémista párt” lenne, amitől Magyarországnak félnie kellene. Azokon a településeken, ahol jobbikos polgármesterek vannak, semmiféle kataklizmát nem élnek át az emberek – jelentette ki, hozzátéve: másabb, sok szempontból keményebb programjuk van, de „nem forgatják fel a világot, hanem egy élhetőbb irányba terelik”. Ezt a fordulatot nemzetközi szinten is el kell érni – tette hozzá, kifejtve: például Törökországban, Oroszországban, Közép-Ázsiában partnernek tekintik a Jobbikot; a feladat, hogy a nyugat is lehetőséget adjon a bizonyításra és az elvégzett munka fényében ítélje meg a pártot.

A Jobbik elnöke arról is beszélt: a jövő évi stratégiát egy január végi, többnapos frakcióülésen véglegesítik és évadnyitón vázolja majd a terveket. A prioritások között szerepel majd a korrupció elleni harc, a munkahelyteremtés és a társadalom szociális problémáinak megoldása. Feladatként jelölte meg a középosztály szélesítését, amelyet alulról, érdemek alapján szeretnének megvalósítani, míg álláspontja szerint a Fidesz politikai lojalitás alapján teszi azt, a baloldalnak pedig nincs „épkézláb” megoldása, csak szítja a szociális feszültséget.

Kiemelte az időközi veszprémi országgyűlési választás fontosságát is, a Jobbik jelöltjét, a civil jogász Damm Andreát pedig „igazi nagyágyúként”, a devizahitelesek „Jeanne d'Arc”-jaként jellemzett.

A tüntetésekről szólva azt mondta: a szervezők gyakran elkövetik a hibát, hogy felvállalnak egy pozitív célt, egy vitatható kormányzati lépés kritikáját, viszont „levitézlett politikusokat” engednek soraikba és ezzel nem tudnak társadalmi erőt felmutatni. A Jobbik minden társadalmi csoport problémáira igyekszik megoldást kínálni, de „titkosszolgálatok által szervezett tüntetésekhez (...) nem kíván asszisztálni” – hangoztatta, hozzátéve: a kormányt le akarják váltani, de nem szeretnék, ha Magyarországon külföldi erők befolyása érvényesülne.

A Jobbik elnöke a keleti nyitásról azt mondta, azalatt kiegyensúlyozást értenek, s nem azt, hogy „a nyugati gazdát lecseréljük egy keleti gazdára”. Ki kell használni Magyarország híd-szerepét, ellenkező esetben ütközőpont lesz az ország – vélekedett Vona Gábor.

El kell érni azt is – folytatta –, hogy Magyarország egy esetlegesen kialakuló NATO-Oroszország konfliktusból kimaradjon, semleges maradjon. Itt lenne az ideje annak, hogy elkezdődjön egy társadalmi vita arról, hogy Magyarországnak a NATO-ban van a helye vagy egyetlen katonai szövetségben sem – emelte ki, hozzátéve: szerinte jelenleg utóbbi lenne az ország érdeke. Ez biztos, hogy sok érdeket sértene, de ha Magyarország ki szeretne lépni, akkor azt tiszteletben kell tartani – tette hozzá, megjegyezve: a vitát fel kell vállalni, mert „ennél ezerszer kellemetlenebb, ha Magyarország belesodródik egy háborús konfliktusba”.

A 2014-es évet a pártelnök összességében vegyesnek nevezte, kifejtve: noha a kétharmadot nem tudták megakadályozni, a Jobbik szempontjából alapvetően sikeresnek tartja a választási szerepléseket. Az ország állapotát és a kormány „tehetetlenségét” ugyanakkor szomorúnak minősítette.

Összesen 103 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
SwordFish
2014. december 18. 19:57
"A Jobbik elnöke szerint társadalmi vitát kellene nyitni az ország NATO-tagságáról." Igen, Vona úr! Írasson ki a Jobbik népszavazást a NATO tagságról!
Pinter68
2014. december 18. 14:55
Mi van Gáborka? Meg kell szolgálni az oroszoktól kapott támogatást? Ha szépen el akarjátok magatokat ásni, nyugodtan folytassátok csak az oroszbarát dumát. Mondjuk, nekem nem hiányoznátok egy csöppet sem. Elég feledékeny a magyar társadalom,de annyira azért nem, hogy a többség számára valaha is szimpatikusabbá váljon a nagy orosz "testvér", mint a nyugat. Főleg ilyenkor, amikor egy perc alatt kiderül, hogy Oroszország nagyhatalmi státusza pont addig tart ki, amíg az olajbevételei. Csak emlékeztetőnek az erőviszonyokról: USA és az EU GDP együtt: 34 280 mrdUSD Oroszország: 2 096 mrdUSD azaz 16-szoros különbség!!
OberEnnsinnen
2014. december 18. 13:59
Nagyon lealacsonyodott a "vita" színvonala. Egyről nem kellene megfeledkezni: a múltban bárhová álltunk, mindig ürügyként használták a végén ellenünk. Merthogy sorsunkat már előre eldöntötték azok, akik ebből élnek. (A káoszteremtésből, majd annak "megoldásából".) Akkor? Érdemes egyáltalán bárhová állnunk? Semlegesként mindezeket el tudnánk kerülni. Akkor?
Locassen
2014. december 18. 13:09
Érdekes irányt vett a Jobbik az elmúlt egy évben, ez tagadhatatlan, nyilván rájöttek, hogy a nemzeti radikális program önmagában nem vonz elég embert, ezért - kommunikációban legalábbis - de elkezdték felölteni egy mérsékelt tradicionális konzervatív párt képét. Ha ez így megy tovább, akkor meglesz az esélyük 2018-ban. Na persze, hogy mi fog történni ha tényleg kormányra kerülnek, az az igazán izgalmas kérdés:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!