Ukrajnában az oroszok egyre elszántabbakká válhatnak
Oroszországnak a szemmel látható nemzetközi kudarcai után valahol muszáj teljesítenie.
Az LMP szeretné, ha Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyilvánosságra hozná következő moszkvai útjának célját. Szél Bernadett szerint a kormány oroszbarát politikája „érdek- és értékalapon is vállalhatatlan”, Magyarország ugyanis úgy viselkedik, mintha „Oroszország utolsó csatlósa” lenne.
Ezt Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke mondta szombaton az MTI-nek, és megjegyezte, hogy az LMP információi szerint a magyar miniszter az orosz energetikai miniszterrel találkozik majd. Ezt azért tartják veszélyesnek, mert korábban mindig egy Magyarországnak káros megállapodás született, amikor egy kormánytag titokban Moszkvában tárgyalt – tette hozzá. Szél Bernadett szerint a kormány oroszbarát politikája „érdek- és értékalapon is vállalhatatlan”, Magyarország ugyanis úgy viselkedik, mintha „Oroszország utolsó csatlósa” lenne.
Az ellenzéki képviselő az orosz érdekeknek történő behódolás példájaként említette a „Déli Áramlat kritikátlan támogatását”, valamint a „paksi paktumot”. Az atomerőmű-bővítéssel kapcsolatban hozzátette: az LMP újabb közérdekű adatkéréssel szeretné megtudni, hogy ki és milyen adatokat titkosított a három megvalósítási szerződésben. Szél Bernadett szerint jelenleg Oroszország „rendelkezik a magyarországi gáztározókkal”, így azok stratégiai fegyverként is használhatók egy elhúzódó orosz-ukrán konfliktusban.
Az ellenzéki párt társelnöke reagált Pintér Sándor belügyminiszter szombati nyilatkozatára is, amelyben a tárcavezető azt közölte, hogy egy külföldi szervezet a közelmúltban karaktergyilkossággal próbálta meg lejáratni. Szél Bernadett szerint Pintér Sándornak el kellene mondania, pontosan miről is volt szó, hallagásával ugyanis nehéz helyzetbe hozza a nemzetbiztonsági szolgálatokat, amelyek nem a „miniszter PR-cégei”.
Az LMP társelnöke kitért a köztársasági elnök által pénteken visszaküldött törvényekre is. Szél Bernadett úgy gondolja, az Áder János lépése mögött a Fidesz „minősíthetetlen jogalkotási gyakorlata” áll. Ezt az LMP-s politikus szerint a társadalmi és szakmai egyeztetések hiánya és a nem megfelelő jogi felkészültség okozza. A köztársasági elnök megfontolásra visszaküldött pénteken a parlamentnek két elfogadott jogszabályt, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló, valamint a kereskedelemről szóló törvény módosítását.