Egyre kínosabb a helyzet: előkerült egy dokumentum, ami igazolja, hogy hazudott Magyar Péter (VIDEÓ)
Bizonyítékkal állt elő a Fidelitas elnöke.
Az MSZP huszonöt évvel ezelőtti megalapításáról emlékezett meg Tóbiás József, az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője szombaton Budapesten. A politikus szerint „múlt nélkül nincsen jövő, ami különösen igaz akkor, amikor minden változás alatt van”. Botka László választmányi elnök szerint az MSZP legfontosabb feladata kormányzóképességének felépítése.
Tóbiás József az MSZP pártértekezletén azt mondta, ma Magyarország azt akarja, mint mindig, a szabadság és jólét harmóniáját, ezt szerették volna elérni a reformerek és a baloldali rendszerváltók, akik huszonöt éve megalapították az MSZP-t. „Illesse őket tisztelet! Meghajtom fejem a rendszerváltó magyar baloldal, a Magyar Szocialista Párt megalapítói előtt!” – fogalmazott. Hangsúlyozta, múlt nélkül nincsen jövő, ami különösen igaz akkor, amikor minden változás alatt van. A politikus szerint jelenlegi állapotában a pártja biztosan nem képes megérteni a változást, ezért az MSZP-nek is változnia kell. Tóbiás József szerint nem külső körülmények, hanem saját hibás döntéseik miatt mondhatják ezt. Hozzátette: joguk és kötelességük tanulni, mert az MSZP rendszerváltó párt volt huszonöt éve és annak kell lennie most is. Ehhez az önkritika és a teremtés bátorsága kell – hangoztatta.
Az MSZP elnöke szerint a magyar demokrácia vereséget szenvedett, és bár a Fidesz verte szét, a demokrácia negyedszázada megalkotott rendszerének hibája is, hogy szét lehetett verni. Önkritika kell annak kimondásához is – folytatta –, hogy négymillióan küzdenek „létválsággal”, és bár számuk rohamosan nőtt az elmúlt négy évben, milliók élték meg előtte is krízisként a hétköznapokat.
A pártelnök azt mondta, csak tömegek tudnak tömegdemokráciát építeni. Ebben az MSZP-nek is van feladata, és pártja is ezzel tartozik a párt alapítóinak, vagyis huszonöt év után modern, jóléti demokráciát kívánnak, miként elődeik. A párttagok, platformok, tagozatok képviselői előtt lejátszották Latinovits Zoltán előadásában Ady Endre A tűz csiholója című versét, majd a pártelnöki megemlékezés után a jelenlévők elénekelték a Himnuszt.
*
Az MSZP legfontosabb feladata kormányzóképességének felépítése, ehhez következetes és karakteres baloldali politikára, a társadalmi beágyazottság növelésére, hitelességre, szakmai megalapozottságra van szükség – mondta Botka László, a szocialista párt választmányi elnöke szombaton, az MSZP pártértekezletének hatszáz résztvevője előtt Budapesten. Az értekezlet célja a párttagok véleményének megvitatása a választási vereség okairól, majd új irányvonalak kijelölése – emlékeztetetett Botka László, aki bíztató tapasztalatként értékelte, hogy a pártban mindenki megértette, az értékelés célja nem a vádaskodás, hanem a közös munka irányának meghatározása.
Botka hangsúlyozta, az MSZP 2006 óta elvesztett minden választást, amelyek után mindig eldöntötték, hogy jobban fogják csinálják ugyanazt, de most felismerték: ami korábban jó volt, az már nem elég. Gyökeres változásokra van szükség a párt politikájában, működésében és stílusában – fejtette ki. Ehhez az MSZP mint brand nem menthetetlen, hanem erős, „erősebb, mint amilyen politikával az elmúlt időben megtöltöttük” – fogalmazott. Szerinte a valódi politikai fordulat választások után következett be, a Fidesz ugyanis az elmúlt két hónapban szavazói 40 százalékát, több mint 900 ezer voksolót vesztett el. „Ez gyorsaságában és nagyságában felér két őszödi beszéddel” – mondta.
Az MSZP választmányi elnöke úgy látja, a „Fidesz összeroppanásának” fő oka a „kormányzati korrupció”, amely szerinte törvényekkel segíti a lopást. „A francot voltunk egyformák, (..) nem kicsi a különbség, nagy a különbség” – mondta a szocialista és fideszes kormányok alatti korrupcióra utalva, ennek alátámasztására pedig példaként említette, a trafik-, a föld- és a takarékszövetkezeti törvényt, valamint az adójogszabályok „személyre szabását”.
Botka László kifejtette, a baloldali politizálás középpontjában a szabadság, a szolidaritás és az igazságosság áll. Ennek a három értéknek a jövőben állandóan érezhetőnek kell lennie az MSZP politizálásában, szemben a múlttal, amikor főleg kormányzásuk alatt nem minden válaszukban igazodtak ezen értékekhez. Szólt arról is, hogy a Fidesz „soha nem látott nyomort hozott” hatalma megtartása érdekében, és szerinte ez a folyamat jövőre is folytatódni fog a szociális ellátórendszer további megszorításaival, például a közgyógyellátás és a lakásfenntartási támogatás csökkentésével. Botka László azt jósolta, hogy a következő időszakban ezért több százezerrel nőhet a létminimum alatt élők így is négymilliós tábora. Ennek eredményeként pedig Magyarország lesz az egyetlen európai uniós tagország, ahol a lakosság több mint fele él a létminimum alatt – mondta, majd aláhúzta: ezeknek az embereknek remény és baloldali politika kell, a „középpontban ők állnak és nem a GDP”.
A szocialista politikus elmondta támogatják a civilek által szervezett tüntetéseket és elfogadják, hogy a „szervezők még nem akarnak politikusokat látni a színpadokon”. Botka László ugyanakkor reményének adott hangot, hogy idővel ők is elhiszik majd, hogy a szocialisták nem a 2010 előtti kormányzás visszahozását akarják. A „jó szándékú csodaváróknak” ezért azt üzente, a civilek tucatnyi kormányt döntöttek meg az európai demokráciákban, de egyet sem alakítottak. „Lehet utálni a mi oly sok hibáinkat”, de naivság azt hinni, hogy a kormányzóképességet néhány év alatt fel lehet építeni az utcáról. Kiemelte még, hogy az „ismert politikai szereplőknél már csak az ismeretlenek a veszélyesebbek”, a választók pedig szerinte az MSZP-t bízták meg azzal hogy az „Orbán-rezsim baloldali alternatívája” legyen, mert tudják, a párt mit képvisel. Botka László beszéde végén leszögezte, az idei választási tapasztalatok alapján csak azzal hajlandók összefogásra, „aki nem tőlünk akar vinni, hanem többletszavazót, gondolatot és értéket hoz”.