Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
A NAV szerint hiteltelen az USA által a külügy részére átadott dokumentum, mivel „nem tényekre, hanem híresztelésekre és vélelmekre alapozott”. A hvg.hu viszont rámutatott: a nyilvánosságra hozott dokumentum egy úgynevezett „non-paper”, ami inkább tárgyalási segédanyag, mint bizonyíték.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerint az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetsége a beutazási tiltás indoklásaként „nem tényekre, hanem híresztelésekre és vélelmekre alapozott” dokumentumot juttatott el a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz, az abban foglaltakat a NAV hiteltelennek tartja. A NAV az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében azt írta: „az állítólagos korrupció alátámasztására felszínes, hiányos, több helyen téves információkkal szolgál az amerikaiak összefoglalója”.
Mint kifejtették: a dohány és cigaretta kiskereskedelmét érintő koncessziós pályázatok elbírálása nem a NAV feladata. A NAV idén csaknem 4 milliárd forint értékű illegális dohánytermék piacra kerülését akadályozta meg. A láncolatos áfacsalásokat illetően az amerikai cégek bejelentései alapján a 2011-ben megkezdett nyomozás eredményeként a NAV pénzügyi nyomozói lebuktatták azt a bűnszervezetet, amely több mint 2 milliárd forint áfát csalt el, az ügyben jelenleg 14 gyanúsított van. A NAV több társaságnál is több százmillió forint adókülönbözetet tárt fel ellenőrzéseivel és a bűntető eljárásokban – írták.
Kiemelték továbbá, hogy a NAV tavaly 564 milliárd, az idén eddig 547 milliárd forint adókülönbözetet tárt fel, a nyomozók 2013-ban és 2014-ben eddig összesen mintegy 160 milliárd forint értékű költségvetési csalásra derítettek fényt, miközben a NAV bevételi adatai évről évre emelkednek. 2013-ban a NAV 10 billió 723 milliárd forintot biztosított a költségvetésnek, és az idei bevétel már most 8,3 százalékkal több a tavalyinál – tették hozzá.
Az adóhivatal átszervezésének szigorúan szakmai indokai voltak. A Kiemelt Ügyek Igazgatóságának megszűnése után a NAV-nál többszörösére nőtt a láncolatos ügyletek körében feltárt nettó adókülönbözet – írták. A NAV a közleményében kitért arra is, hogy Horváth András korábbi NAV-munkatárs „vádaskodása nyomán” hónapok óta nyomoz a rendőrség. „Mint korábban kiderült, erről az USA nagykövetsége ideiglenes ügyvivőjének nem volt tudomása” – jegyezte meg az adóhivatal.
A hvg.hu cikke szerint egyébként az amerikaiak által átadott, pecsét és aláírás nélküli dokumentum egy ún. „non-paper”, egy nem hivatalos feljegyzés, amely röviden összefoglalja azokat a problémákat, melyre egy ország fel akarja hívni egy másik figyelmét. Egy ilyen dokumentum inkább tárgyalási segédanyag, mint bizonyíték. Széky János a Paraméteren azt írta, hogy ilyen dokumentumot gyakran adnak úgynevezett „demars” mellé, amely a követség hivatalos állásfoglalása, általában tiltakozás.