Till Tamás meggyilkolása: a Fidesz azonnali törvénymódosítást kezdeményez
Kocsis Máté szerint a szokatlan és elfogadhatatlan helyzet azonnali választ kíván, ugyanis szembemegy minden jóérzésű ember erkölcsi elvárásával.
A Nézőpont Intézet felmérése szerint nem az LMP, hanem az Együtt-PM az önkormányzati választás legnagyobb vesztese, hiszen az LMP úgy is megelőzte a baloldali pártot a megyei listákon, hogy fele annyi megyében állított listát. A Nézőpont arra is rámutat: a Jobbik egyáltalán nem erősödött meg annyira, hogy a Fidesz kihívója lehessen.
Négy nagy toposzt vizsgált a Nézőpont legfrissebb felmérése az önkormányzati választás kapcsán: a kormánypárti győzelem mértékét, a Jobbik térnyerését, a baloldali dominanciaharcokat és az LMP szereplését.
A kormánypártok győzelmével kapcsolatban kiemelik: a pártszövetség minden megyében, a községekben és a nem megyei jogú városokban leadott megyei listás szavazatokat nézve, arányaiban jobb százalékos eredményt ért el, mint a tavaszi országgyűlési választáson, azonos bázison, a parlamenti listás voksokkal számolva. A várakozásokat az is felülmúlta, hogy a Fidesz-KDNP végül valamennyi megyei közgyűlésben önállóan megszerezve az abszolút többséget, helyi koalíciós alkudozások nélkül tud majd döntéseket hozni. A fővárosi közgyűlésben megnyert 20 mandátum besöprése szintén meghaladta az előzetes prognózisokat.
A Jobbik térnyerése viszont nem olyan jelentős, mint amilyennek elsőre látszik – írják. A Jobbik továbbra sem a Fidesszel, hanem a baloldali pártokkal versenyezik, és Budapesten nagyon gyenge. Ugyan a megyei közgyűlések nagy többségében legyőzte a baloldalt, de a megyei jogú városokban már nem szerepelt olyan jól. A Jobbik baloldalhoz viszonyított országos szereplését tovább árnyalja, hogy a megyei listás voksokat arányaiban nézve, a községekben és a nem megyei jogú városokban leadott listás szavazatokkal számolva, tizennyolc megyében rosszabb százalékos eredményt ért el a párt, mint az áprilisi országgyűlési választáson, azonos bázison. Azaz a Jobbik ezen a szinten arányaiban szinte mindenhol visszaesett tavaszhoz képest – olvasható az elemzésben.
Hozzáteszik: a Jobbik erősen „részvételfüggő” párt. Tehát míg a Fidesz-KDNP tábora jó eséllyel bármikor, bárhol biztosan mozgósítható, a Jobbik esetében ez nem ennyire automatikus, mindez pedig már a párt EP-választási eredményein is látható volt.
A baloldali erőviszonyokról a Nézőpont azt írja: a községek és a nem megyei jogú városok szintjén az MSZP jól láthatóan dupla olyan erős, mint a DK, a szocialista párt ezáltal vidéki szinten stabilizálta első helyét a baloldalon, míg az Együtt-PM gyakorlatilag Budapesten kívül nincs jelen.
Az önkormányzati választás nagy vesztese összességében az Együtt-PM a Nézőpont szerint. Az LMP több, mint 6 ezer megyei listás szavazattal előzte az Együtt-PM szövetséget annak ellenére, hogy fele annyi megyében állítottak megyei listát (mindössze 5 megyében, szemben az Együtt-PM 11 megyei listájával) – írják.