A szlovák külügyminisztérium honlapján közzétett közös nyilatkozatban a résztvevők elítélték a kelet-ukrajnai szakadároknak azt a szándékát, hogy november 2-án saját választásokat rendeznek a Donyec-medence térségében. A miniszterek nem tartják legitimnek ezeket, a minszki megállapodással ellentétes választásokat, olvasható egyebek közt a nyilatkozatban, amelynek aláírói a konfliktus békés rendezéséhez, illetve az egyensúly megújításához vezető lépéseket szorgalmaznak, Ukrajna függetlenségének és területi egységének tiszteletben tartása mellett.
Sürgősen tenni kell valamit Ukrajnáért
A találkozót követően Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek azt mondta: a résztvevő miniszterek megegyeztek abban is, hogy a nemzetközi közösségnek mielőbb tervet kell kidolgoznia arra, mivel járul majd hozzá egy politikailag és gazdaságilag is fenntartható demokratikus Ukrajna létrehozásához. Hozzátette: egyetértés volt abban is, hogy az EU versenyképességének visszaszerzése érdekében sürgős lépésekre van szükség. Európa akkor lesz újra versenyképes, ha vissza tudja adni a munka és a család becsületét, emelte ki a magyar diplomácia vezetője.
A csütörtöki találkozó harmadik napirendi pontja az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP) volt. Világossá tettem, hogy a magyar álláspont az, hogy ezt a megállapodást a nemzeti parlamenteknek is jóvá kell hagyniuk, hangsúlyozta Szijjártó Péter. Kifejtette: Magyarországnak az az érdeke, hogy egy ambíciózus megállapodás jöjjön létre, ugyanakkor az nem veszélyeztetheti Magyarország eddig - legfőképpen a fogyasztóvédelem, a mezőgazdaság és az egészségügy területén - elért eredményeit, például a GMO-mentességet.
Az energiabiztonságot is megoldhatja a TTIP
A tárcavezető elmondta: az egyeztetésen felhívta tárgyalópartnerei figyelmét arra is, hogy a megállapodást fel lehetne használni a kontinens energiabiztonságának növelésére is. Arra, hogy az Egyesült Államok oldja fel a csepfolyósított gáz exportjára vonatkozó korlátozásokat, fűzte hozzá a miniszter. Az energiabiztonság növelése volt az egyik fő témája annak a kétoldalú találkozónak is, amelyet még délelőtt tartott Szijjártó Péter a szlovák diplomácia meghívása alapján Pozsonyban tartózkodó Philip Hammond brit külügyminiszterrel. A felek egyetértettek abban, hogy Európának csökkentenie kell (külső) energiafüggőségét és abban is, hogy a nemzeti energiastratégiák meghatározását nemzeti hatáskörben kell tartani.