Băsescu: Az orosz gazdasági kapcsolatai miatt még nem Európa-ellenes Magyarország

2014. október 28. 15:17

Magyarországról nem lehet Európa-ellenességet feltételezni Oroszországhoz fűződő gazdasági kapcsolatai miatt – mondta a román elnök egy interjúban, mikor a riporter arról faggatta: hogyan tud Románia Oroszországgal dacolni olyan körülmények között, amikor „Magyarország és Bulgária oroszbarát megnyilvánulásai közepette Románia szigetté vált” a térségben.

2014. október 28. 15:17

Az Adevarul hírportálnak adott interjújában Traian Băsescu román elnök kifejtette: nem lehet Európa-ellenességet feltételezni Magyarországról azért, mert fontos gazdasági kapcsolatai fűződnek Oroszországhoz. 

A román elnöktől azt kérdezte a riporter, hogyan tud Románia Oroszországgal dacolni olyan körülmények között, amikor „Magyarország és Bulgária oroszbarát megnyilvánulásai közepette Románia szigetté vált” ebben a térségben az orosz érdekek útjában.

Băsescu válaszában kifejtette: Romániának meg kell őriznie politikai stabilitását korrekt, szabad választások és zökkenőmentes mandátumváltás révén, elfogadható szintre kell visszaszorítania a korrupciót, az európai elkötelezettséget pedig tettekkel kell bizonyítania, nem szavakkal. Ez utóbbi téren Băsescu arra utalt, hogy lassan lejár az év, és Romániának nem sikerült elköltenie 12 milliárd eurónyi strukturális támogatást.

Az ország szomszédaira utaló felvetésre reagálva a román elnök úgy vélekedett, Bulgáriában „megoldódik” a helyzet, mert a jelek szerint ismét Bojko Boriszov volt konzervatív miniszterelnök alakíthat kormányt, akit Băsescu Európa-párti politikusnak nevezett. „Magyarországról pedig nem feltételezhetünk Európa-ellenességet. Magyarország problémái abból adódnak, hogy a demokratikus normáktól való eltérés gyanújába keveredett a választásokat nagyon magas arányban megnyerő Fidesz viselkedése miatt. De én részt veszek az Európai Tanács ülésein, és ott Magyarországnak abszolút európai állásfoglalásai vannak” – jelentette ki Băsescu.

Hozzátette: az nem gond, hogy Magyarországnak vagy Bulgáriának sajátos gazdasági kapcsolatai vannak Oroszországgal, csak az a kérdés, hogy mi ennek az ára. „De mi ezt nem tudhatjuk” – tette hozzá a román elnök. Kifejtette: ő is azt szeretné, hogy Romániának jó kapcsolatai legyenek Oroszországgal, de ez csak kölcsönösségi alapon képzelhető el, vagyis Oroszország is tartsa tiszteletben Románia érdekeit. „Amíg ez nem valósul meg, nem tudunk szoros, megbízható kapcsolatot kiépíteni” – szögezte le a hivatalából decemberben távozó román államfő.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
GV0917
2014. október 28. 17:27
Románia Európa "zabigyereke".Bűnös viszonyból született a XIX század végén.A francia gőg és liberalizmus, ahol minden megengedett, de a baksis az uralkodó.Másrészt a germán Hohenzollern ház(akiknek "birodalomépítő tevékenységét" majmolta)Valamint a, három román fejedelemség : Moldova-Havaslföld és Ardel bűnös viszonyából született. Egyetlen roppant hasznos tulajdonsága van: Mindig megtalálják a legbiztosabb segget bármely vészhelyzet idején. Ez nem egyedüli román tulajdonság, ez a bizánci manír a fanarióták öröksége!
Maddox
2014. október 28. 16:46
A magyar politikusok tanulhatnának a román diplomatáktól, így kell beszédet mondani. Olvasd el, mit mondott, és vedd észre, hogy: -végül is nem szólt be senkinek. -végül is nem nyalt be senkinek. Majd ha látszik a vége ennek a hidegháborúnak az oroszok és Európa között, akkor majd azonnal benyalnak csontig az erősebb pozícióban lévő félnek, és kézcsók.
Ultima Ratio
2014. október 28. 16:21
Magyar-román, két jó barát. A Jobbik igazi álma teljesül.
Csigorin
2014. október 28. 15:45
Kezdjuk ott, hogy Oroszorszag az Uralig Europa. Az USA-nak ez elmondhato valamely teruleterol?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!