Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A KDNP szerint kiszámíthatóság és átláthatóság jellemezte az elmúlt év költségvetését, az LMP szerint azonban nagy árat fizetett a társadalom a tavalyi büdzséért. A Jobbik és az MSZP a növekvő államadósságra hívta fel a figyelmet.
KDNP: Kiszámíthatóság és átláthatóság jellemezte az elmúlt évet
Kiszámíthatóság, biztonság és az átláthatóság jellemezte az ország költségvetését és gazdálkodását az elmúlt évben – mondta Latorcai János a tavalyi büdzsé zárszámadásának vitájakor, az Országgyűlésben kedden. A kereszténydemokrata frakció vezérszónoka úgy fogalmazott: a makrogazdasági számok tények, és a tények makacs dolgok, makacsul jelzik, hogy 2013 a gazdasági és a költségvetési fordulat éve volt. Ezt támasztja alá a napirenden lévő törvényjavaslat és a zárszámadás végrehajtását ellenőrző jelentés is – hangsúlyozta.
Kiemelte: tavaly Magyarország ismét képessé vált arra, hogy a saját lábára álljon, egy évtized után lekerült a szégyenpadról, s 2013 júliusában kikerült az ország a túlzottdeficit-eljárás alól. Latorcai János kitért arra is, hogy mindez annak a tudatosan tervezett és kézben tartott költségvetési politikának az eredménye ami a 2010-es kormányváltással kezdődött.
LMP: Nagy árat fizetett a társadalom a tavalyi büdzséért
Az LMP szerint a magyar társadalom nagy árat fizetett a tavalyi költségvetésért – mondta Schmuck Erzsébet, a párt vezérszónoka a zárszámadási törvényjavaslat keddi vitájában, a parlamentben.
Az ellenzéki politikus szerint a 2013-as büdzsé nem a magyarokról szólt, hanem arról, hogyan lehet még több bőrt lehúzni az emberekről, hogyan lehet még több pénzt vándoroltatni a kormány mögötti magánzsebekbe. A tavalyi költségvetéssel folytatódott Magyarország elszegényedése, a társadalom kettészakadása – mondta Schmuck Erzsébet.
Jobbik: Az államadósság meghaladja a 85 százalékot
A Jobbik véleménye szerint a kabinetnek annak ellenére sem sikerül csökkentenie az államadósságot, hogy ezt a célt már a megelőző Orbán-kormány is kitűzte maga elé. Erről Volner János, a Jobbik vezérszónoka beszélt kedden az Országgyűlésben a 2013-as költségvetés zárszámadásának általános vitájában. A politikus felhívta a figyelmet, hogy míg 2010 első negyedévének végén kereken 82 százalékos volt a GDP- arányos adósságmutató, az most meghaladja a 85 százalékot.
Az elmúlt éveket hat különböző költségvetési kiigazító csomag jellemezte – tette hozzá Volner János, rámutatva: idén az államadósságnak a Széll Kálmán-terv alapján a GDP 65-70 százaléka körül kellene állnia. Eközben a korábban erőszakkal államosított, a GDP tíz százalékát kitevő, 3000 milliárd forintos magán-nyugdíjpénztári vagyont az állam „elégette az államadósság-csökkentés oltárán” – fogalmazott.
MSZP: Az államadósság nagyobb, mint valaha volt
Az MSZP vezérszónoka szerint ma az államadósság nagyobb, mint valaha volt, nagyobb, mint 2010-ben Orbán Viktor kormányzásának kezdetén. Erről Burány Sándor, a szocialisták vezérszónoka beszélt kedden az Országgyűlésben a 2013-as zárszámadás általános vitájában. Az ellenzéki politikus szerint az államadósság elleni harcot a kormány elbukta, nem lehet csökkenő adósságpályáról beszélni, az államadósság aránya a gazdaság teljesítőképességéhez képest növekvő tendenciát mutat.
Burány Sándor 2013-at a növekvő adókkal jellemezte, valamint több éves távlatot figyelembe véve a leszakadó keresetek, jövedelmek évének nevezte. Szerinte tavaly „brutális” megszorítások voltak, továbbá kapkodó és kiszámíthatatlan volt a gazdaságpolitika.