A berlini kancellária kedd esti közleménye szerint Angela Merkel üdvözli, hogy az uniós tagországok megállapodtak egy kiterjedt szankciós csomag bevezetéséről.
„Az állam- és kormányfők mindig is hangsúlyozták, hogy a szankciók bevezetése nem öncél, és csak akkor tesznek büntetőintézkedéseket, ha ez elkerülhetetlen. Ugyanakkor azt is hangsúlyoztuk, hogy a Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése és Kelet-Ukrajna állandó destabilizálása elfogadhatatlan” – idézték a közleményben Angela Merkelt, aki hozzátette, hogy mindezek miatt a széles körű gazdasági szankciókról hozott döntés „elkerülhetetlen volt”.
Az új helyzetben „az orosz vezetésnek el kell döntenie, hogy választja-e az együttműködés és a feszültség csökkentésének útját” – mondta a német kormányfő, hangsúlyozva, hogy „az uniós szankciókat felül lehet vizsgálni, de akár további lépéseket is lehet tenni”.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint szerint súlyos következményei lehetnek az Oroszország elleni európai uniós szankcióknak, amelyek az európai gazdaságnak is jelentős kárt okozhatnak, és következményeik hosszú évekig meghatározhatják Európa fejlődését. Parragh az M1 kedd esti Híradójában úgy vélte, nem véletlen, hogy a gazdasági szereplők többsége ellenzi a szankciókat, és naivság azt hinni, hogy miközben az orosz gazdaság sérül, az európai nem, hiszen a két gazdaság egymásra utalt. kamara elnöke hangsúlyozta azt is: nem mindegy, hogy ki fizeti a szankciók hatásának költségeit, kit sújtanak legjobban a károk, és figyelmeztetett Magyarország kitettségére is.
Diplomáciai források szerint az Európai Unió tagállamainak nagykövetei előzetes megállapodásra
jutottak kedden Brüsszelben az Oroszország elleni gazdasági szankciókról, amelyek az orosz pénzügyi szektort, az energiaszektort és a hadiipart érintik. A büntetőintézkedések csütörtökön vagy pénteken léphetnek hatályba, és három hónap múlva vizsgálják majd felül őket.