LMP: A mezőgazdasági támogatások elosztása tovább növeli az egyenlőtlenséget

2014. június 27. 11:29

Az LMP véleménye szerint az uniós strukturális, valamint a mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapok forrásaiknak elosztása során – a rossz pályázati struktúra miatt – tovább nőnek az egyenlőtlenségek – mondta Sallai Róbert Benedek.

2014. június 27. 11:29

Sallai R. Benedek arra hívta fel a figyelmet, hogy 2007-2013 között 8,8 milliárd forintnyi támogatás állt rendelkezésre, és ezeknek a forrásoknak az volt a céljuk, hogy csökkentsék az egyenlőtlenségeket és a versenyhátrányt. A hozzáférés a forrásokhoz viszont nem egyenletes, és várhatóan továbbra sem lesz az – jelentette ki.

Hangsúlyozta, hogy ezekhez a pénzekhez legkevésbé a vidéki térségekben élők, valamint a kis- és közepes vállalkozások férnek hozzá, mert a forrásokat utófinanszírozási rendszerben kaphatnák meg, ezért már a pályázathoz is jelentős tőkére van szükség. Aki hitelt vesz fel a pályázathoz, annak egy húszmillió forintos fejlesztésnél körülbelül kétmilliós banki költséggel kell számolnia, úgy, hogy ezt a költséget később sehol sem tudja elszámolni – ismertette.

Emiatt tovább nőnek a különbségek, mert azok, akik nem tudnak pályázni, még inkább leszakadásra vannak ítélve, akiknek pedig van tőkéjük, azok tovább tudnak gazdagodni – mondta.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oskar
2014. június 27. 13:01
Az egész EU-ban meg kell szüntetni a földalapú támogatásokat!!!!!! Előbb utóbb úgyis ez lesz mert azt nem igen bírná az EU, hogy Ukrajna is belépne ebbe.
Berecskereki
2014. június 27. 13:01
Szerintem maradjunk a poszt témájánál. A 8,8 milliárd forintnyi támogatás 6 év viszonylatában áll rendelkezésre, amely a felzárkóztatás célját szolgálta. Ez évenként megközelítőleg 1,5 milliárdnak felel meg. E programba tartozott a tanyaprogram is. Ezen túl a LEADER Program is biztosított forrásokat, amelyeket Lampert Mónikától tudjuk, hogy kik osztották. Sallai R. Benedek azt álltja; "egy húszmillió forintos fejlesztésnél körülbelül kétmilliós banki költséggel kell számolnia, úgy, hogy ezt a költséget később sehol sem tudja elszámolni", amely valótlan állítás. Az uniós támogatási intenzitása a versenyszféra beruházásainál átlagosan 50 %, az ezt meghaladó rész saját erő, amely két részből állhat hitel és önerő. Minden pályázat esetén kell a pályázónak készpénznek rendelkezni, a beruházási nettó összegének a 20-25 %-a. Ennek alapján a 20 millió beruházás 50 %-os támogatási intenzitás mellett 10 millió, az önerő 5 millió (25 %) és 5 millió a hitel. Ennek pedig nem kétmillió a kamatköltsége. Természetesen ha a futamidő 25 év lenne, akkor elérhetné ezt az összeget. A kamatköltségeket pedig el lehet számolni termelési költségként. Amennyiben nincs termelés, mert a támogatást másra költötték el - családiház építés - akkor nincs bevétel és nincs mivel szemben elszámolni. Az igaz, hogy előfinanszírozás és utólagos elszámolás van, de arra is van lehetőség, hogy előleg kiutalást kérjen a pályázó. Arra is lehetőség van, hogy részletekben számoljon el és igényelje le a felhasznált támogatás összegét. Végezetül aki minél nagyobb összegű beruházást valósít meg, annál nagyobb összegű lesz az uniós támogatás összege, változatlan támogatási intenzitás mellett.
Berecskereki
2014. június 27. 12:29
A teljes Ángyán állítás két összefüggő mondata: "Ángyán szerint egy egységes hálózatról van szó, melyet "maffiacsaládok" működtetnek. A volt agrárállamtitkár szerint a "libatolvaj" Bajnai Gordon is maffiózó." http://anonymus-hu.blog.hu/2013/05/30/magyar_maffiacsaladok
Fahrenheit 451
2014. június 27. 11:59
"Ángyán József kigyűjtötte azt is, hogy kik „rabolják ki” a közös kasszát, hová kerül az agrártámogatások nagy része. Elmondása szerint a 6 legnagyobb érdekeltséghez összesen 13,9 milliárd forint került, miközben a 300 ezer embert érintő tanyafejlesztési programra csak nagy harcok árán sikerült kiharcolni 1 milliárd forintot. A legtöbb agrártámogatást Csányi Sándor érdekeltsége (3,969 milliárd forint), Nyerges Zsolt érdekeltsége (3,739 milliárd), és Leisztinger Tamás érdekeltsége (2,676 milliárd) kapta. Ángyán szerint egy egységes hálózatról van szó, melyet „maffiacsaládok” működtetnek."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!