Április 12-ét, a magyar lakosság Csehszlovákiából való kitelepítésének 1947-es kezdőnapját, 2012 decemberében nyilvánította a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapjává a magyar Országgyűlés.
Az emléknap alkalmából a szlovákiai Magyar Közösség Pártja nyilatkozatot adott ki, melyben határozottan elutasítják a jogtiprást és a kisebbségekkel szembeni félelemkeltést, illetve elfogadhatatlannak minősítik, hogy a kollektív bűnösség elvét Szlovákiában mindmáig nem törölték el.
A felvidéki magyar párt elnöke, Berényi József a közleményben rámutatott: a második világháború után a szlovákiai magyarsággal szembeni eljárásokért mindmáig sem a szlovák törvényhozás, sem szlovák politikai erő, és semmilyen közintézmény sem kért elnézést. „Elfogadhatatlan, hogy ebben az országban a mai napig nem törölték el a kollektív bűnösség elvét” – szögezte le.
A közleményben foglaltak szerint a párt az emléknapon sajnálattal veszi tudomásul, hogy Szlovákiában a „hatalom mai birtokosai” nem tanultak a múlt századi hibákból. „Polgártársainkat akaratuk ellenére napjainkban is megfosztják állampolgárságuktól, vagy hatalmi játszmák játékszerévé s üldözötté téve olyan helyzetbe hozzák őket, hogy szülőföldjük elhagyására kényszerülnek” – tették hozzá Malina Hedvig ügyére utalva.