Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
A Nézőpont Intézet március 17-19. között végzett kutatása szerint az emberek 64 százaléka menne el szavazni. Az aktív szavazók körében Fidesz és a baloldali összefogás is erősödött valamivel a múlt havi felméréshez képest, a Jobbik viszont kicsit visszaesett. Az LMP továbbra is a küszöb alatt stagnál.
A teljes lakosság körében 37-ről 40 százalékra erősített a Fidesz, a baloldali összefogás pedig egy százalékot javított a februári eredményéhez képest és jelenleg 19 százalékon áll. A Jobbikra a múlt hónaphoz hasonlóan most is a teljes lakosság 12 százaléka szavazna, míg az LMP 3-ról 2 százalékra gyengült.
Az aktív szavazók körében – ami a februári 62-ről a választójogosultak 64 százalékára bővült – egy százalékot erősödött a Fidesz, így jelenleg 48 százalékon áll. A baloldali összefogás támogatottsága e körben két százalékkal nőtt, 17-ről 19 százalékra. A Jobbikra az aktív szavazók 11 százalékra adná a voksát, ami visszaesést jelent a februári 12 százalékhoz képest. Az LMP továbbra is 2 százalékon áll.
A felmérésben kiemelik: a Fidesz-KDNP szempontjából a választás végeredménye elsősorban azon múlik, hogyan tudja mozgósítani hatalmas táborát, illetve mennyire tudja a szavazói aktivitását megőrizni.
A baloldalnak egyre kevesebb ideje van, hogy meggyőzze potenciális szavazóit arról, hogy reális kormányzati alternatívát tud nyújtani a Fidesszel szemben. Nem segítik a további szavazatok megszerzését a különböző korrupciós botrányok sem az MSZP körül. A választópolgárok 26 százaléka a korrupció kapcsán elsősorban az MSZP-re asszociál, ezzel szemben a Fideszt 16 százaléknyian jelölték ugyanebben a kérdésben.
A Jobbik számára az a nagy kérdés, hogy meg tudja-e közelíteni 2010-es eredményét. A pártot saját szimpatizánsai többsége is radikálisnak tartja, viszont a radikalizmus általában nem népszerű a választók körében: a Nézőpont felmérése szerint csak 9 százalék tartja elképzelhetőnek, hogy egy radikális pártra szavazzon.
A kis pártok közül egyedül az LMP-nek van esélye a parlamenti bejutásra, bár a Nézőpont most is a küszöb alatt mérte a pártot. Az LMP-re voksolást 8 százalék tartja elképzelhetőnek most áprilisban, de ebből 4 százalék a Kormányváltó Összefogásra is szavazna. A parlamenti bejutáshoz ezért a zöldpártnak a baloldallal is kacérkodó szavazókat kell meggyőznie