Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
A DK elnöke szerint kisebbségben vannak véleményükkel az Összefogáson belül, ezért feltehetően akkor sem kerülne napirendre a melegházasság engedélyezésének kérdése, ha kormányra kerülne az ellenzék. Szerinte ezügyben is inkább nyugat, mint kelet felé kéne tekintenünk.
A Demokratikus Koalíció lehetővé tenné, hogy az azonos nemű párok összeházasodjanak és gyermeket fogadjanak örökbe, a baloldali összefogásban azonban kisebbségben van ezzel – közölte Gyurcsány Ferenc pártelnök pénteken sajtótájékoztatón.
A Magyar Nemzet pénteken egy a birtokába került hangfelvétel alapján írt arról, hogy nemcsak a homoszexuális párok házasságát iktatná törvénybe Gyurcsány Ferenc, hanem gyermekek örökbefogadását is lehetővé tenné számukra, erről szóló javaslatukat – mint a Bibó István Szakkollégium rendezvényén a DK elnöke elmondta – csak azért nem nyújtották be, mert „nem akarják megzavarni az összefogást”.
A volt kormányfő sajtótájékoztatóján kérdésre kifejtette: a DK számára nem a „homoszexuális propagandát” büntető Oroszország, hanem a melegek házasságát engedélyező Nagy-Britanna, Dánia, Hollandia, Svédország és Spanyolország a minta. Emlékeztetett arra, hogy Molnár Csaba, a DK alelnöke már 2012-ben bejelentette, az LMBTQ-szervezetekkel való egyeztetés után a melegházasságot engedélyező törvényjavaslatot nyújtanak be.
Gyurcsány Ferenc ugyanakkor hangsúlyozta, felmérések szerint a magyarok kétharmada-háromnegyede elutasítja az azonos neműek házasságágát. A baloldali összefogás pártjai közül »a többség a magyar lakosság többségével ért egyet«, és nem kíván a regisztrált élettársi kapcsolatnál tovább menni. Vagyis a DK, ahogy a kettős állampolgárság és a vatikáni szerződés ügyében is, kisebbségben van – közölte.
A volt miniszterelnök hozzátette: ezt tudomásul vették, és arra számítanak, hogy a helyzet akkor sem változik meg, ha kormányra kerülnek. Ezért ha az Összefogás győz a választáson, a melegházasság engedélyezése valószínűleg nem kerül a parlament elé - mondta, ezt azzal magyarázva: nem helyeslik, hogy fontos jogszabályokat a kabinet helyett a képviselők kezdeményezzenek. A kormányban pedig nem lenne többsége a melegjogok bővítésének.
Ha viszont ellenzékbe kerülnek, a DK frakciója – azzal a szándékkal, hogy legyen vita – benyújtja az erről szóló javaslatot az Országgyűlésnek – tudatta.