A kommunizmus magyar áldozatairól beszélgettek Moszkvában

2014. február 11. 07:58

A Magyarországgal kapcsolatos vitán részt vett Ungváry Krisztián történész is, aki az MTI-nek elmondta: az oroszok lelősséget éreznek azért, hogy a magyar állam és a magyar nép hogyan néz szembe a kommunizmussal, amihez – s ezt nagyon jól tudják – sok közük van.

2014. február 11. 07:58

Történészek és jogvédők részvételével a kommunizmus magyarországi üldözötteinek társadalmi és jogi helyzetéről tartottak kerekasztal-beszélgetést hétfő este a nemzetközi Memorial Társaság moszkvai központjában. Natalja Kaljagina, a tudományos kutatásokkal, felvilágosító és jogvédő tevékenységgel is foglalkozó szervezet munkatársa az MTI-nek elmondta: programjuk célja, hogy feltárják a politikai megtorlások áldozatainak sorsát a különböző európai országokban. Ennek keretében került sor a Magyarországgal kapcsolatos vitára, amelyre meghívták Ungváry Krisztián történészt. A projekt további célja az egykori üldözöttek rehabilitációhoz való jogának támogatása, illetve emlékük megőrzése. A hétfői kerekasztal-beszélgetés a program második rendezvénye volt. Az első Ukrajnáról szólt, a következőn a lengyel kommunista múlt kerül terítékre, majd a diktatúra alatti spanyolországi és portugáliai állapotokat is be akarják mutatni.

A Memorial koordinátora utalt arra, hogy Jelena Zsemkova ismert orosz történész, a Memorial szervezet igazgatója egy tavaly júniusi drezdai konferencián találkozott Ungvári Krisztiánnal, és ezt követően javasolta a Magyarország 20. századi történetét, azon belül is az egykori állambiztonság és hírszerzés történetét is kutató szakember meghívását. 

Ungváry Krisztián az MTI-nek elmondta: 1991 óta először van Moszkvában, és első alkalommal történészi minőségében. Hálás a Memorialnak a meghívásért, amely szerinte azt mutatja, hogy Magyarország iránt komoly az érdeklődés Oroszországban. Kiemelte annak jelentőségét, hogy az oroszok - mint fogalmazott – „felelősséget éreznek azért, hogy a magyar állam és a magyar nép hogyan néz szembe a kommunizmussal, amihez – s ezt nagyon jól tudják – sok közük van”. Úgy értékelte, hogy az orosz szakemberek, jogvédők nyitottak voltak, amit részükről a bizalom jelének lehet tekinteni, és érdemes viszonozni. 

A hallgatóságból többen arra voltak kíváncsiak, miért nem valósult meg a történelmi igazságtétel Magyarországon 1990 után, és felelősségre vonták-e az egykori állambiztonsági ügynököket. Nyikita Petrov történész az MTI-nek nyilatkozva úgy vélte, a politikai üldözések magyarországi és oroszországi áldozatainak sorsa között csupán olyan párhuzamot lehet vonni, hogy mindkét országban folyik a rehabilitáció. Magyarországon szilárdabb az ideológiai alap, míg Oroszországban egyfajta lebegő folyamatról lehet beszélni – értékelte Petrov. Ami pedig az egykori titkos gépezetek lényegének, történelmének megértését, megismerését, az ügynökök, a besúgók működésének feltárását illeti, ez a téma Oroszországban teljesen zárt a közvélemény előtt, mondhatni tabunak számít – tette hozzá.  

Az orosz történész elmondta: a sajtóból természetesen értesülnek a magyarországi folyamatokról, illetve arról, hogy többször is nekifogtak már az állambiztonsági ügynöklisták feltárásához. A kerekasztal-beszélgetésen elhangzottak alapján úgy ítélhető meg, hogy nem csak nehézségek vannak, de jók a kilátások is, a múlt feltárása jó irányban halad. Ez azonban nem mondható el Oroszországról – tette hozzá Nyikita Petrov.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ottapont
2014. február 11. 15:49
Nincs ez az Ungváry hangyányit túlexponálva?
kaffogó hebrencs
2014. február 11. 11:10
Moszkva ne fog bocsánatot kérni semmiért, amit a magyarokkal tett. Azt azonban tudja, hogy ma már fegyverek és háború nélkül is építhető birodalom, és hazánkat gyarmatosítani kívánja. A folyamat kívánt ütemben halad előre.
hakos
2014. február 11. 09:36
Ha az orosz oldalt is olyan oroszok képviselték, mint magyar oldalról az Ungváry, akkor nagy jelentősége nincs a dolognak, mégha a klikktörténész Ungváry szimplán "az oroszok"-nak minősíti is őket.....
GV0917
2014. február 11. 09:08
Örülnünk kell, hogy végre megindult egy folyamat. Hitelessége attól is függ, hogy a volt "moszkoviták" leszármazottai és tanítványainak kormánya, vagy a polgári jobbközép oldaláról folynak e tárgyalások! Vannak még olyan körök, akik felháborodnak a szovjet megszállás szerepének tisztázási kísérleteinél itt Magyarországon is, nemhogy Oroszországban! Akik végül is a lengyelek szerint nemcsak a területünket veszik el- hanem a lelkünket is!Ez így volt.A lengyelek keményebb elbánásban részesültek! Lásd: Katyn. A "helytartók"közül volt olyan is- Puja Frigyes egykori külügyminiszter (akkor az OGY kerülete pont Battonya volt (Égő búzás Karsay)-a Magyar Népköztársaságot a Szovjetunió egyik tagköztársaságává akarta tenni. Mindig az került hatalomra,aki az akkor éppen uralkodó szovjet potentátok közül az "Erős Ember" volt. Csak egy példa:Sztálin halála után Rákosi helyzete megingott. -Moszkvában. Érdekességből mondom, az ellenlábas Nagy Imre pártfogója az akkor viruló Berija volt. Később fordultak a moszkvai viszonyok és ismét Rákosi jöhetett elő, igaz némileg tompított hegyű szarvakkal. Az 1956 keserű év volt a moszkvaiak és a hazai szolgáiknak is. A XX Kongresszus, az enyhülés és a ravasz ukrán- Nyikita Szergejevics! A Forradalom stb. Egy új- a Szovjetuniót minden feltétel nélkül tisztelő helytartót találtak Kádár személyében. Ez az agyafúrt egykori írógépműszerész(ha az volt egyáltalán) jó sakkjátékos volt. No és illuzionista. Példát mutatott egyszerre a szigorú,vaskézzel irányított centralizált államhatalom megteremtésében -másrészt adta jámbor puritán kisembert! A szovjet vezetés megbízott Kádárban, ő nyalt a végtelenségig- szolidaritásnak és internacionalizmusnak feltüntetve kapcsolatait. A jóságos atya képében tetszelegve kitenyésztett egy velejéig romlott pártelitet, akiket - jelen utódaikkal együtt fölösleges bemutatnom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!