A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, Pálffy Ilona ugyanis elutasította a népszavazási kezdeményezését. A döntést azzal magyarázta, hogy az előterjesztők nem a jogszabályban előírt aláírásgyűjtő ív mintapéldányán terjesztették be kezdeményezésüket, valamint még az előtt gyűjtötték össze a támogató aláírásokat, hogy kezdeményezésüket az adatvédelmi hatóság nyilvántartásba vette volna.
Mint Jávorék a közleményben írják: „Szerintünk egyszerű, hivatali packázásról van szó, minden jogalap nélkül. Az a két indok, amit az elnök indoklásában megjelöl, nem megalapozott, a törvény egyikről sem rendelkezik. A törvény úgy rendelkezik, hogy az ilyen aláírásgyűjtést be kell jelenteni az adatvédelmi hatóságnál, ez megtörtént és a hatóság ezt vissza is igazolta.
A jogerőre emelkedés megvárását semmilyen jogszabályi hely nem támasztja alá, ez az NVI önkényes jogértelmezése. Azt, hogy az aláírásgyűjtő íven kell benyújtani a minimum húsz aláírást a kérdéssel együtt, szintén nem tudta az elnök alátámasztani jogszabályi hellyel, nincs ilyen rendelkezés a vonatkozó törvényekben.”
A közlemény szerint csupán „a Fidesz rendszerében már megszokott bürokratikus akadálykeltésről van szó, a Fidesz fél ettől a népszavazástól, attól, hogy a magyar nép döntsön a paksi atomerőmű bővítéséről, a titokban megkötött moszkvai alkutól. Az újbóli benyújtás minden, az NVI-elnök általa támasztott formai kritériumnak meg fog felelni, még akkor is, ha jogszerűtlennek gondoljuk és nem értünk egyet a döntéssel.”