Tanácstalan az EU Ukrajna hátraarca miatt

2013. november 21. 17:50

Az első uniós reagálás teljes tanácstalanságot tükrözött, miután Kijev csütörtökön leállította az Európai Unióval kötendő társulási megállapodás aláírását célzó előkészületeket.

2013. november 21. 17:50
Linas Linkevicius, az EU soros elnökségét ellátó Litvánia külügyminisztere a Nemzetközi Sajtószövetség rendezvényén - amelyet eredetileg is a november 28-29-ikén Vilniusban tartandó keleti partnerségi csúcstalálkozóval kapcsolatos esélylatolgatásnak szenteltek – azt mondta: egyelőre nem ismeri a részleteket, tájékozódnia kell, és nem tudja megmondani, van-e még esély a társulási megállapodás aláírására a vilniusi csúcson. „Várjunk még, tájékozódnunk kell, egyelőre nem vagyok abban a helyzetben, hogy végleges értékelést adjak” – mondta.
 
A litván külügyek irányítója szerint ha most nem sikerül tető alá hozni a megállapodást, akkor arra évekig csak elenyésző esély lesz. Ezt egyebek közt azzal indokolta, hogy jövőre európai parlamenti választásokat tartanak, aminek nyomán több hónapos folyamatban megújul az EU-intézmények vezetői garnitúrája, 2015-ben pedig Ukrajnában esedékes elnökválasztás. A következő két évben tehát nem lesz mód arra, hogy a felek szükséges mértékű figyelmet szenteljenek az EU-ukrán kapcsolatok nyitott kérdéseinek. Linkevicius arra sem tudott egyelőre válaszolni, miként viszonyul az unió a Kijev részéről felvetett háromoldalú – ukrán-EU-orosz – párbeszéd gondolatához. 
 
Az aláírásra előkészített EU-ukrán társulási megállapodás mély és átfogó szabadkereskedelmi egyezményt is magában foglal, amivel azonban – mint arra Brüsszel korábban többször figyelmeztetett – összeegyeztethetetlen lenne az Oroszország és legszorosabb partnerei közt létrejött vámunióban való ukrán részvétel. Az eddigi elképzelések szerint a vilniusi keleti partnerségi csúcsot az ukrán megállapodás aláírása koronázhatná meg. A legfrissebb fejlemények tükrében Linkevicius nem zárta ki, hogy ez most esetleg elmarad. Ebben az esetben az lehetne a vilniusi csúcs egyik fő vívmánya, hogy Grúziával és Moldovával parafálják a társulási megállapodást. A parafálás – vagyis az, amikor a kidolgozott szöveget a tárgyaló felek képviselői kézjegyükkel ellátják – az aláírással ellentétben még nem jelent nemzetközi jogi kötelezettségvállalást, annak csupán előkészületi szakaszát és a megállapodási szándékot jelzi. 
 
Linkeviciust hiába kérdezték az újságírók arról is, nem lehet-e valami korlátozott érvényű megállapodást aláírni Ukrajnával a vilniusi csúcson. Az Ukrajnával való bármiféle megegyezést illetően a Brüsszelben eluralkodó pesszimizmust jelzi, hogy csütörtök késő délután közölték: a korábbi tervekkel ellentétben mégsem utazik Kijevbe Stefan Füle, az EU-bővítés és a partnerségi politika kérdéseiben illetékes EU-biztos.

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2013. november 22. 19:31
Ukrajna viselkedése valószínüleg változni fog, ahogyan néhány éven belül elkezdik kitermelni a palagáz készleteiket, és ezzel valamennyire függetlenné válik az oroszoktól.
ciprióta
2013. november 22. 11:03
több,mint két évtizedet töltöttem el Oroszországban illetve a Szu-ban. Az ukránok hatalmas faszságot csinálnak most. Hisznek ali..jas putlernek aki a közelmultban kivásárolta az ukrán elnököt.Nem volt nehéz dolga, ez a mocsok jenakievói köztörvényes buta mint a liba, korrupt ,mint putyin maga...Egy év mulva Ukrajna bedől ismét a magas orosz gázárak miatt...LOL.
Ursa Maior
2013. november 21. 23:05
Az USA érdeke éppen az EU (Németország motorral) és Oroszország közti közeledés megakadályozása. Ehhez jó eszköz lehet Ukrajna. Oroszország erőforrásai és az EU tőkéje + technológiája természetes módon kiegészíti egymást és egy erős új (egy eurázsiai - amit Putyin már fel is vetett) pólus kialakulását tenné lehetővé, ami vetélytársa lehetne a formálódó csendes-óceáni (pacifikus) erőtérnek. Oroszország (fehér keresztény emberek) számára pedig Európa vonzóbb szövetslges lehet, mint bármilyen amerikai liberális vagy sárga ázsiai (kínai) együttműködés.
basatu
2013. november 21. 22:27
Butuska vagy és fogalmad sincs a világ jelenlegi helyzetéről.Kicsit gondolkodnods kéne azon hogy a nyugat a hidegháború lezárásaként nagy nyereségre számított,a Közép-Európaiállamokat berángatták az unióba,a SZU-t feldarabolták gorbacsov segítségével,és így azt hitték hogy aSZU kimríthetetlen természeti kincsei piaca az ölükbe hullik.Ők látták már előre a gazdasági válságot és ettől remélték megoldani a kérdést.Pofára estek mert az alkoholista Jelcint Putyin követte és rendbe tette Oroszországot és helyre állította az nagyhatalmi státuszt az elvesztett tekintélyt,modern politikai,gazdasági és katonai hatalmat csinált a romokon.Nyilván való hogy a fentiek birtokában jó pozícióban ahoz hogy eredményesen befolyásolja a világ dolgainak alakulását,és nem tűri érdekszférájának meg kurtítását,ezt már a katonai doktrínájuk módosítáűsával,a hadsereg modernizálásával,és igen kemény politikával teszik,a Grúzok már kóstolót kaptak,de a többi is választhat vagy élnek az orosz lehetőségekkel vagy kizárják magukat. Az ukránok is rájöttek hogy nincs a világpiaci árnál olcsóbb gáz és vannak kemény hathatós vámok amelyekl lehetetlenné teszik a fák országokba irányuló exportot,és mint tudjuk az unióban túltermelés van szinte mindenból!Én azt mondom hogy megjött az ukránok esze,azaz adott nekik Putyin még egy lehetőséget!Csak megjegyzem hogy Putyin már régebben megeggyezett Kínával a távolkeleti piac közös kiaknázásáról és az egymás közötti elszámolásoknál a dollár mellőzését,ez is komoly csapás a nyugatnak főképpen az USA-nak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!