Orbán több lábon állna

2013. november 22. 16:37

A miniszterelnök a Japán köztévének adott interjúban azt mondta: nem jó, hogy a magyar export 75-80 százalékban az EU-ba irányul, mivel ez azt jelenti, hogy egy lábon állunk. Ezért akar kelet felé nyitni. Orbán Viktor szerint az egész európai gazdaságnak jót tesz az, ha Budapest szorosabbra fűzi kapcsolatait Ázsiával.

2013. november 22. 16:37

Nem jó, hogy Magyarország „egy lábon áll” azáltal, hogy exportja döntően az Európai Unióba irányul, ezért nyitnia kell Ázsia felé – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök az NHK japán közszolgálati televíziónak adott, pénteken adásba került interjújában, amelyből honlapján részleteket tett közzé a tv-csatorna. „Az export fontos. Ha megnézik az adatokat, kivitelünk közel 75, majdnem 80 százaléka az Európai Unió országaiba megy, ami nem jó. Úgy értem, jó, de azt jelenti, hogy egy lábon állunk, ami nagyon instabil. Ezért egyértelmű stratégiánk van: nyitni kelet felé” – fogalmazott Orbán.

A magyar kormányfő hivatalos látogatáson tartózkodik Tokióban, ahol útja alatt több kétoldalú – egyebek mellett energetikai és oktatási – megállapodást, illetve magyarországi japán beruházásokat jelentettek be. Az NHK szerint a japán vezetők célja, hogy „megvessék lábukat Kelet-Európában”. Az NHK riportere emlékeztetett arra, hogy az EU szabadkereskedelmi tárgyalásokat folytat több ázsiai országgal – köztük Japánnal, amely megállapodás mielőbbi tető alá hozása érdekében való együttműködésről Orbán és Abe Sindzó japán kormányfő a héten megegyezett –, de Orbán szerint ugyanilyen fontos, hogy az egyes tagállamok egyedül is érvényesítsék érdekeiket.

Az EU nem egy ország. Vannak területek, amelyek az EU kizárólagos jogkörébe tartoznak, például a szabadkereskedelmi egyezmények (megkötése), de Európa nemzetekből áll, és a nemzetek saját gazdaságpolitikát folytatnak, úgyhogy nem várhatunk Brüsszelre vagy bármely más fővárosra, ami nem magyar, hogy tegyen valamit Magyarország érdekében, ahelyett, hogy a magyarok megtennék maguk. Úgyhogy ha befektetéseket szeretnénk, jobb kapcsolatot, azt kétoldalú alapon kell elérnünk” – közölte Orbán, hozzátéve, hogy az egész európai gazdaságra jótékony hatással lesz, hogy Budapest javítja kapcsolatait Ázsiával.

Az interjúban az atomenergia is szóba került, mivel Abe növekedési politikájának egy hangsúlyos eleme az atomipari export, Magyarország pedig a paksi erőmű bővítésére készül. Orbán elmondta: Európában vannak olyan országok, amelyek fel akarják adni az atomenergiát, de Magyarország nem ilyen. „Ha mi, európaiak versenyezni akarunk az Amerikából vagy más területekről is érkező termék(ek)kel a világpiacon, akkor olcsóbb energiát kell termelnünk a gazdaságunk számára” – mondta Orbán Viktor magyar kormányfő, aki az NHK japán közszolgálati televízió szerint „technológiai segítséget” vár a szigetországtól.

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2013. november 23. 07:45
Sokan meghökkennek, hogyan egyeztethető össze a "mindenbe-beleszóló-demokrácia" és az apostoli királyság, hiszen ezek egymástól fényév távolságra vannak. Nos, pont ezért. Evolutív úton, - pillanatnyilag ez a próbálkozás van folyamatban - elérni nem a kétharmadot, hanem a háromharmadot. Ezután a "pártok" leépítése, mert haszontalanok, rendbontók, az emberek jólétének akaratlan elrontói. Végülis minden "párt" hazaáruló. Vissza a rendi társadalomhoz, ahol mindenki abban a rendbe tartozik, amilyen foglalkozást űz, mert mindenkinek lennie kell valamilyen foglalkozásának - még a magánzóknak is. A rendi társadalom a RENDET jelenti, a békét, a jólétet, a mindnkinek tudnia kell, hol a helye a társadalomban és a törekvést, a magasabb rendbe jutást, érdemeinek alapján. A magyar van olyan intelligens, hogy ezt áttekintse és megértse.
korona
2013. november 23. 07:25
Orbán ezt jól csinálja. A keleti nyitás kötelező. Még mindig örülnünk kell, hogy egy ilyen ravasz, most már tehetséges politikus áll országunk élén. Persze, neki is vannak hibái, de egyre kevesebb, minél dörzsöltebb. Továbbra is legfőbb és legfontosabb feladata, hogy a magyar munkás, magyar nyugdíjas is annyi pénzt kapjon, mint a nyugati. Minden más mellékes. Azután meg nem ártana lassan felvenni a kapcsolatot a Habsburgokkal, mert úgyis a királyság a jövőnk.
Akitlosz
2013. november 22. 23:36
Magyarország amúgy nem kelet-Európa, hanem közép-Európa. A kelet-nyugat közép nélküli felosztás a vasfüggöny idején volt.
Akitlosz
2013. november 22. 23:33
A "magyar" export nem magyar cégek exportja, hanem külföldi cégek magyarországi leányvállalataiké. Jöhetnek melléjük további japán cégek is, de az sem lesz magyar tulajdonú gazdaság. A japán cégek exportja sem magyar export, hanem csak magyarországi export.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!