Súlyos baleset érte Nancy Pelosit Luxemburgban: kórházban kezelik
A volt amerikai házelnök, Nancy Pelosi egy hivatalos luxemburgi út során szenvedett balesetet, de állapota stabil, és a kórházból is folytatja munkáját.
Az MSZP szerint a pénzkivonás, az intézmények államosítása, az osztálybezárások és az orvoselvándorlás miatt összeomlás előtt áll az egészségügy.
Erről Havas Szófia, a szocialista párt fővárosi képviselője, szakpolitikusa beszélt szombati budapesti sajtótájékoztatóján. Felidézte, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint – amelyeket a Heti Válasz közölt – rekordhosszúságúak a várólisták, több évet kell várni egyes műtétekre, hónapokat ultrahang- vagy laboratóriumi vizsgálatokra. Az MSZP-s politikus ezt döntően az osztálybezárásoknak és az orvosok, egészségügyi dolgozók elvándorlásának tulajdonította.
Beszélt arról, hogy a kórházak adósságállománya minden korábbinál nagyobbra, 120 milliárd forintra nőtt, nemcsak gyógyszergyáraknak, -nagykereskedőknek tartoznak, hanem helyenként már a takarítócégeket sem tudják fizetni. Ezt súlyos veszélynek nevezte, mondván, az utóbbi években a kétszeresére nőtt a kórházi fertőzésben elhunytak száma. Havas Szófia azt mondta, a kormány három év alatt több mint 300 milliárd forintot vont ki az egészségügyből. Mindezek miatt szerinte az ágazat az összeomlás szélére jutott, a betegellátás színvonala mélyponton van. „Ez az államosítás eredménye: sikerült megszabadulni az önkormányzati ingatlanoktól és attól az éves szinten csaknem 100 milliárd forinttól, amit az önkormányzatok egészségügyi intézményeik működtetésébe beletettek” – jelentette ki.
A kiemelt ápolási díj bevezetésére vonatkozó kérdésre azt mondta, ez nem oldja meg az ellátási problémákat, már csak azért sem, mert nem látszik a költségvetési fedezete. Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi helyzet kialakulásában közrejátszott-e a korábbi SZDSZ-es egészségügyi reform, Havas Szófia elmondta: ami ma van az egészségügyben, az „az elmúlt három év termése”. Példaként hozta, hogy a tavalyi struktúraátalakítással egy sor osztályt bezártak, így a Honvédkórház nagyjából hárommillió ember sürgősségi ellátásáért felel bizonyos területeken, ami elképesztő zsúfoltsághoz vezetett, a veresegyházi rehabilitációs központ hatáskörébe hatmillió lakos tartozik, és van olyan speciális ellátás, amiért Szentgotthárdról Szegedre kell utaznia a betegnek.