Évekbe telik majd a devizahitelek kivezetése Magyarországon

2013. július 26. 12:18

Évekig eltarthat, amíg a magyar pénzügyi rendszerből kivezetik a lakáscélú devizahitel intézményét, amit majd a hitelezőkkel folytatandó tárgyalások előznek meg – mondta Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a Bloomberg hírügynökségnek még csütörtökön. Hozzátette: a kormány le akarja rövidíteni a jelzáloghitelek átlagosan 11 éves futamidejét, és meg akarja akadályozni a devizahitelek „elburjánzását”.

2013. július 26. 12:18

Az államtitkár elmondása szerint „nem a végtörlesztéshez hasonló megoldásra kell számítani, az összehasonlítás erősen túlzó”. „A cél a devizahitelek forinthitelekre történő átváltása. Reálisan nézve a folyamat évekig tarthat, és ha sikerül felére csökkenteni az átlagos futamidőt, akkor már elértünk valamit” – közölte. Orbán Gábor azt mondta, hogy „a kormány álláspontja szerint a lakáscélú devizahitelek kivezetése pénzügyi és nem jogi kérdés”.

Ahogyan a jogi rendszer stabilitását nem veszélyeztetheti egy rossz pénzügyi termék, vagy modell, a pénzügyi rendszer biztonságos működését nem veszélyeztetheti egy rossz jogi megoldás” – emelte ki az államtitkár. Orbán Gábor szerint „a devizahitel szerződések nem érvénytelenek, de olyan rossz termékek, amelyeknek nincs helyük a háztartások pénzügyi portfoliójában”.

Bár stabil a magyar bankrendszer, bizonytalan, „hogy egy külföldi tulajdonos miként reagál arra, ha egy szerződés lezárásából vesztesége keletkezik” – mondta Orbán Gábor. Szerinte ez azzal a veszéllyel járhat, hogy a kormánynak ki kell segítenie a bankot, amit a kabinet nem akar megkockáztatni. A kormány a kereskedelmi bankok mellett egyeztetni fog az MNB is, mivel „elképzelhető”, hogy az MNB-nek szerepe lesz a devizahitelek átváltásában. Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy a devizahitelesek megsegítése nem veszélyeztetheti mások megtakarításait vagy hiteleit.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. július 28. 09:10
http://www.youtube.com/watch?v=DW1NEsgDJpA http://www.origo.hu/gazdasag/hirek/20110822-hogyan-terjedt-el-a-devizahitelezes-es-ki-a-felelos-erte.html http://videa.hu/videok/hirek-politika/cib-bank-reklamok-2004-2005-devizahitel-lakashitel-svajcifrank-IzGz0sn8LpaNUztf http://w3.hdsnet.hu/hitelkarosultak/Devizakolcson.html http://w3.hdsnet.hu/hitelkarosultak/Devizakolcson.html#T2 A HITELFELVEVŐK MEGTÉVESZTÉSE
silvester
2013. július 26. 17:08
Még pár évig járjuk körül a dolgot,mint kutya a fórró kását.Ha a megoldás több évet várat magára,sokan kik rendesen fizetnek,már túl lesznek az egész bizniszen?.Csak hát nem mindegy,hogy ez rájuk nézve hátrányos,a bankok meg röhögnek és vigan zsebelik be a profitot.Amennyiben jól látom hibás termékről van szó.Már pedig ha egy termék hibás akkor nem az a megoldás,hogy évekig halogatjuk annak kicserélését,kijavítását vagy a végleges kártalanítást.Miután a hibás termék elterjesztésében közremüködőként az akkori 2002-2010 közötti kormány jócskán felelős az államot vezető politikusok által okozott kárt az államnak és a bankoknak kell viselni.
=nessuno=
2013. július 26. 16:15
Aki már most tele van végrehajtással, árveréssel, annak kalap-kabát! Aki meg tudja törleszteni, törlessze! Fel kell nőni végre és viselni a döntések következményeit.
hümmögő
2013. július 26. 15:16
Egy újabb Orbán a láthatáron! Kell ez a magyarnak? Egyeztetnek a MNB-vel, tehát megint a tartalékhoz akarnak nyúlni, ahogy ezt tették a KKV megsegítésével? Meddig marad még tartalék? El-tolcsy újabb nagy dobása, ami csak szarul sülhet el? Hm!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!