Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Évekig eltarthat, amíg a magyar pénzügyi rendszerből kivezetik a lakáscélú devizahitel intézményét, amit majd a hitelezőkkel folytatandó tárgyalások előznek meg – mondta Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a Bloomberg hírügynökségnek még csütörtökön. Hozzátette: a kormány le akarja rövidíteni a jelzáloghitelek átlagosan 11 éves futamidejét, és meg akarja akadályozni a devizahitelek „elburjánzását”.
Az államtitkár elmondása szerint „nem a végtörlesztéshez hasonló megoldásra kell számítani, az összehasonlítás erősen túlzó”. „A cél a devizahitelek forinthitelekre történő átváltása. Reálisan nézve a folyamat évekig tarthat, és ha sikerül felére csökkenteni az átlagos futamidőt, akkor már elértünk valamit” – közölte. Orbán Gábor azt mondta, hogy „a kormány álláspontja szerint a lakáscélú devizahitelek kivezetése pénzügyi és nem jogi kérdés”.
„Ahogyan a jogi rendszer stabilitását nem veszélyeztetheti egy rossz pénzügyi termék, vagy modell, a pénzügyi rendszer biztonságos működését nem veszélyeztetheti egy rossz jogi megoldás” – emelte ki az államtitkár. Orbán Gábor szerint „a devizahitel szerződések nem érvénytelenek, de olyan rossz termékek, amelyeknek nincs helyük a háztartások pénzügyi portfoliójában”.
Bár stabil a magyar bankrendszer, bizonytalan, „hogy egy külföldi tulajdonos miként reagál arra, ha egy szerződés lezárásából vesztesége keletkezik” – mondta Orbán Gábor. Szerinte ez azzal a veszéllyel járhat, hogy a kormánynak ki kell segítenie a bankot, amit a kabinet nem akar megkockáztatni. A kormány a kereskedelmi bankok mellett egyeztetni fog az MNB is, mivel „elképzelhető”, hogy az MNB-nek szerepe lesz a devizahitelek átváltásában. Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy a devizahitelesek megsegítése nem veszélyeztetheti mások megtakarításait vagy hiteleit.