Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
A Demokratikus Koalíció azt követeli, hogy a titkosszolgálati vezetők „kémkedési perként” ismert büntetőügyében minden, a perrel és az eljárással kapcsolatos adatot hozzanak nyilvánosságra.
Molnár Csaba országgyűlési képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: arra kérte a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnökét, hogy hívja össze a testületet annak megvizsgálása céljából, indokolt-e titokban tartani a per adatait. A politikus szerint „egy aljas, az ötvenes éveket idéző koncepciós perről van szó”, amelynek során titokban ítélték el a korábbi titkosszolgálati vezetőket, valamint Szilvásy György egykori titokminisztert, aki – mint mondta – a jelenlegi rendszer ellenfelei közé tartozik. Kifogásolta, hogy a büntetőper hátteréről semmi nem tudható, sem az, hogy min alapul a vád, sem az, hogy mik a bizonyítékok, de még az sem, hogy milyen indokkal adott igazat a bíróság az ügyészség vádjainak.
A DK-s politikus kijelentette: nem az adatok nyilvánosságra hozatalának van nemzetbiztonsági kockázata, hanem annak, ha „egy elvileg demokráciában titkos perben lehet politikusokat elítélni”. Hozzátette: nincsenek kételyei azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz érdeke az ügy titokban tartása, ezért azt üzente az eljárás résztvevőinek – többek között az ügyésznek és a bírónak –, hogy minden rendszer megbukik egyszer, örökre nem tarthatók titokban az adatok.
A Debreceni Törvényszék múlt pénteken hirdetett elsőfokú ítéletet, amely szerint Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi főigazgatója valamint Szilvásy György letöltendő börtönbüntetést kapott, míg Laborc Sándor, aki Galambos Lajost váltotta a hivatal élén, felfüggesztett büntetést. Zamecsnik Péter, Laborc Sándor védője a tárgyalás után azt mondta az MTI-nek, hogy az ügy iratanyagát 2040-ig titkosították. A pénteki ítélethirdetést zárt tárgyalás keretében tartották meg, csak az ítélet rendelkező része volt nyilvános.