„Tegyük újra kicsivé Oroszországot” feliratban bukkant fel, egyből kitiltották Budapesten a litván sportolót
Nem tetszett neki az, ahogy a szervezők az oroszokkal bántak.
A közigazgatás „példátlan feldúlásának” tartja a Margitsziget közvetlen fővárosi irányítás alá vonását a XIII. kerület szocialita polgármestere. Tóth József szerint a tervek ésszerűtlenek és törvénytelenek. Szólt arról is, hogy a jogszabályok alapján népszavazást kellene kiírni a terület átadásáról, Hozzátette: ilyen alapon a debreceni Nagyerdőt is államosíthatnák.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken nyújtott be törvényjavaslatot, amely szerint a fővárosi önkormányzat közvetlen irányítása alá kerülne a Margitsziget. Tóth József, aki az MSZP országgyűlési képviselője, a törvényjavaslattal kapcsolatban szerdán az MTI-nek azt mondta: az alaptörvény úgy fogalmaz, hogy a fővárosban és a városokban kerületek alakíthatók k, míg az önkormányzati törvény szerint a főváros területe kerületekre tagozódik. A pénteken benyújtott kormány-előterjesztés ezzel ez ellentétes – jelentette ki a polgármester.
Hozzátette, hogy a korábbi önkormányzati törvény ma is érvényben lévő passzusa és az új jogszabály szerint is helyi népszavazást kellene elrendelnie a kerületnek a területrész átadásáról. A polgármester „közigazgatási földmutyinak” nevezte a tervezetet és azt mondta, valótlan a közigazgatási miniszter indoklása. Álláspontja szerint hamis az az érv, hogy a Margitsziget nemzetközi turisztikai szempontból kiemelt terület, mert mintegy 70 százalékban magyarok, budapestiek látogatják és 30 százalék körüli a külföldi turisták aránya. A budai Várban, a Hősök terén, a Kossuth téren fordított az arány – fűzte hozzá.
Tóth József „lex XIII. kerületnek” nevezte, hogy éppen a Margitszigetet vonnák a fővárosi önkormányzat közvetlen fennhatósága alá. Megjegyezte: nem maga a Margitsziget a központi kérdés, hanem az, hogy ezen az elven más területtel ugyanezt meg lehet tenni, az állam például „maga alá vonhatná” a debreceni Nagyerdőt vagy a pécsi Tettye Forrásház Zrt.-t. A kerületvezető kifogásolta, hogy a kerület véleményét nem kérték ki. Mint mondta, jó lenne tudni, hogy a javaslatnak valójában mi a célja, esetleg éppen a kerületek megszüntetése? Szólt arról is, hogy a nyolc helyrajzi számon lévő terület tulajdonosa eddig is a fővárosi önkormányzat volt, a kerületi önkormányzat pedig mindig támogatta a fejlesztési elképzeléseit. A polgármester jelezte: tiltakoznak a jogszabálytervezet ellen, ezért a Budapesti Önkormányzatok Szövetségéhez (BÖSZ) és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségéhez (TÖOSZ) fordultak, és levelet írnak a miniszterelnöknek is.
A törvényjavaslatra reagálva az MSZP XIII. kerületi szervezete közleményében azt írta, a Fidesz újabb lépést tesz az önkormányzatok felszámolása felé azzal, hogy a Margitsziget a kerület irányítása helyett a fővárosi önkormányzat által közvetlenül igazgatott területté válik. Úgy fogalmaztak: „ezután a polgárok közös vagyona kerülhet sorra, végül megszüntethetik a helyi önkormányzatokat is”.