„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Joachim Gauck német államfő magánbeszélgetésen fogadta berlini hivatalában Konrád Györgyöt pénteken a Kossuth-díjas magyar író, szociológus 80. születésnapja alkalmából.
A Bellevue kastélyban folytatott bő másfél órás délutáni beszélgetés után Konrád György az MTI-nek elmondta: „a sütemények finomak voltak, és a kávé is, a diskurzus pedig érdekes és tartalmas volt” a német szövetségi elnökkel. „Gauck úrral beszélgetve az volt a benyomásom, hogy a megfelelő ember van a megfelelő helyen”, és az államfő „egy jó arcát képviseli a mai Németországnak”. Hozzátette: sok közös ismerősük van, hiszen Joachim Gauck a keletnémet ellenzéki mozgalomhoz állt közel, ő pedig a magyarhoz, de voltak határon átívelő barátságok is, „úgyhogy bőven volt miről beszélnünk”. A keletnémet egyházi demokratizáló mozgalom mindig is „jó szemmel nézte” a Magyarországon 1989 előtt működött demokratikus ellenzéket, és a személyes kapcsolatok továbbra is megvannak, „úgyhogy nem kellett hidat építenünk egymáshoz, mert az megvolt” – mondta Konrád György.
Joachim Gauck érdeklődött „a nem csak Magyarországon létező” nacionalizmus sajátosan magyar jellemzői iránt is, és „próbálta jobban megérteni, hogy mi a konfliktus tartalma Magyarország aktuális kormányának politikája, vagy Orbán úr magaviselete és a német kormány óhajai és eszméi között” – tette hozzá. Arra a kérdésre válaszolva, hogy a német államfő a beszélgetés hatására vajon másként láthatja-e a magyarországi helyzetet, azt mondta: ezt nem tudja megítélni, mert nem tudja pontosan, hogy eddig hogyan látta. „Lehetséges, hogy az én interpretációm (a magyarországi helyzetről) nem ugyanaz, mint a (magyar) miniszterelnöké, de demokráciában ez elképzelhető”. „Azt gondolom, hogy nem lesz kevésbé barátságos a német szövetségi elnök úr Magyarország felé forduló arca ezután, mint eddig volt, sőt” – mondta Konrád György.
Joachim Gauck április elején küldött születésnapi köszöntő levelében hívta meg hivatalába a magyar írót. A német államfő levelében kiemelte: Konrád György „különleges tanúja annak az évszázadnak, amelyben az európaiak szörnyűséges tapasztalatokat szereztek”. A holokauszt túlélőjének és a kommunista diktatúra elszenvedőjének műveiből „többet meg lehet tudni az elárult eszmékről és az elveszett illúziókról, mint egy egész könyvtárnyi történeti munkából” – áll a levélben.
Joachim Gauck és Konrád György találkozója a berlini Bellevue kastélyban nem tartozott a német szövetségi elnök hivatalos programjai közé, az államfői hivatal ezért csupán a találkozó tényét erősítette meg.
Konrád Györgynek április elején, a 80. születésnapján a német szövetségi elnök mellett Norbert Lammert, a Bundestag elnöke, Bernd Neumann kulturális államminiszter, Klaus Wowereit, Berlin kormányzó polgármestere és a német közélet számos további neves képviselője is köszöntő levélben gratulált.