A MÉDOSZ nyílt levélben tiltakozik a 2017-es földterületek idei pályáztatása miatt

2013. április 14. 10:40

Nyílt levélben fordult a vidékfejlesztési miniszterhez a Mezőgazdasági, Erdészeti, Élelmiszeripari és Vízügyi Dolgozók Szakszervezete (MÉDOSZ), tiltakozva amiatt, hogy a kormány még ebben az évben meghirdeti azokat a földterületeket, amelyeknek 2017-ben lejár a haszonbérleti szerződése.

2013. április 14. 10:40

A szakszervezet MTI-hez is eljuttatott nyílt levelében emlékeztet arra, hogy a kormány szerdai ülésén a Földet a gazdáknak! elnevezésű program keretében arról döntött, hogy mindazon állami földterületeket, amelyeknek a haszonbérleti szerződése 2017. május 31-ig lejár, még ebben az évben meghirdeti, és a pályázatokat elbírálja. A szakszervezet hangsúlyozza, hogy tagságának jelentős része a mezőgazdasági nagyüzemekben dolgozik, munkahelyüket, egyben saját és családjuk megélhetését azon társas vállalkozások léte jelenti, amely ellen ez a program szól.

A MÉDOSZ szombati kongresszusán 13 pontos állásfoglalást fogalmazott meg, ebben tiltakoznak az ellen, hogy minden alternatíva nélkül ellehetetlenítsék a munkahelyüket. Véleményük szerint ezzel az intézkedéssel a kormány közel nyolcezer embernek üzente meg, hogy „készüljenek, rövidesen megszűnik a munkaviszonyuk”. Kiemelik, hogy a rendszerváltás óta a munkahelyek tekintetében a legnagyobb veszteséget szenvedték el a nemzetgazdasági ágazatok közül. A kárpótlás során tömegével lettek munkanélküliek a mezőgazdasági dolgozók. „Egy kárpótlást túléltünk, most egy politikai földosztás áldozataivá akarnak tenni bennünket!” – fogalmaznak.

Véleményük szerint a 2017-ben lejáró szerződéseket 3-4 évvel korábban elosztogatni egyenlő a vállalkozások megsemmisítésével, hiszen a bankok, a befektetők, de a hosszabb távú üzleti lehetőséget kínáló partnerek is elhatárolódnak a halálra ítélt gazdaságoktól. Az okozott gazdasági károk felbecsülhetetlenek. Olyan körbetartozási lánc indulhat el, amely végzetes lehet az egész agráriumra, és ezt a kis és családi gazdaságok sem tudják elkerülni – hívja fel a figyelmet a MÉDOSZ. A szakszervezet szerint a kormány és a szaktárca elkötelezettséget vállalt a vidék, a vidéki lakosság életszínvonalának emelése mellett. „Munkahelyeket ígértek, most azt is el akarják venni, ami még megmaradt!”. Szerintük a kisbirtokok egyszerű szervezeti modelljeiből kiszorul az agrárértelmiség, ma szinte lehetetlen munkát találni egy friss mezőgazdasági diplomásnak.

A MÉDOSZ azt kéri, hogy a birtoknagyság megállapításánál vegyék figyelembe a jelenlegi nagyüzemek méreteit. „Ami működik, azt le akarják rombolni, egy megálmodott világ érdekében, türelmetlenül, elsietve, a politikai érdekeket szolgálva” – írják a levélben, és azt kérdezik a minisztertől: ki vállal felelősséget azért, ha az álomvilág összedől? A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy meghirdetik a Földet a gazdáknak! elnevezésű programot, amelynek keretében 200 ezer hektár állami tulajdonú föld kerülhet a gazdálkodókhoz haszonbérbe. Fazekas Sándor szakminiszter jelezte: azokat az állami földeket vonják be a programba, amelyek bérleti szerződése 2017. március 31-éig jár le.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bini
2013. április 14. 22:47
A négy év nagyon is méltányos ídő. Azoknak is akik jelenleg bérlök és fel tudnak készülni a pályázati kiirásnak, ha nem akkor át tudják strukturálni gazdaságukat, vagy vásárolnak magántulajdonut. Nem lehet csinálni a cirkuszt, hogy az állam a pályázott területre haszonbérlőt jelől ki, mivel a bérlő nem müvelte meg azt, vagy nem volt érvényes pályázat.(uj pályázat kiírásáig szintén haszonbérbe adta határozott ídeig. Itt állami tulajdonról van szó és az állam, mint gondos gazda úgyanúgy gazdálkodik a tulajdonával és egységesitett főldbérleti díjat határoz meg a müvelési besorolás szerint. Nem fordulhat elő, hogy egy forintért, vagy minimális díjjért többezer hektárt birtokoltak a korábbi vörösbárok és holdudvaruk. Mivel meg lesz határozva az a bérelhető és birtokolható földek összesége egy fő, vagy családi gazdaság számára, ezért megszünnek többeze hektáros nagybirtokok, melyeket eddig béreltek szinte ingyen és óriási profitot realizáltak, sok esetben monopoliumot kiépitve az ágazat egy egy területén. Ez fog megváltozni most, ami generáció váltással is fog járni, mivel felnött egy fiatal agrárértelmiségi generáció akik a mai kornak megfelelően, kellő szaktudással családi gazdaságokban képzelik el kövőjüket és exisztenciájukat. Nekik kell lehetőséget biztosítani a kezdéshez amit ki-ki tehetsége és szorgalma tudása alapján már tud fejleszteni tovább. Magyarország nagyon alkalmas a kertészeti és állattenyésztés ágazatok szempontjából, természetesen kalászosok termesztésére is. Ennek egyensúlyát kell megteremteni a kis, közepes és nagyobb birtokok között.
Peter8811
2013. április 14. 14:24
Van ilyen, hogy MÉDOSZ? Eddig csak RÉDOSZ-ról hallottam ahol Szanyi elvtárs a főtitkár Ildi mama minőség ellenőr. (Részeges Dolgozók Országos Szövetsége)
nyugalmazott tanár
2013. április 14. 14:10
A szakszervezet a valamikor még nagyban privatizáló, nagybirtokossá átvedlett, volt TSZ-elnökök és államigazdasági korifeusok lobbijának a vezérintézménye. Igazi szocialista kövület. Tessék már aként értelmezni a hőbörgésüket, és annak megfelelően kezelni!
gebasz
2013. április 14. 11:22
egyébként miért kell 4évre előre pályáztatni? ez a bevett gyakorlat?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!