Oszkó szerint a napi politikai igények szerint alakul a gazdaságpolitika

2013. március 05. 14:02

A 2000-es évekhez képest nem változott az új kurzus gazdaságpolitikája: azt a napi politikai igények szerint alakítják, csak más a döntések ideológiai megalapozottsága – mondta Oszkó Péter korábbi pénzügyminiszter a Progresszív Gazdaságpolitika Alapítvány keddi budapesti konferenciáján.

2013. március 05. 14:02

A Haza és Haladás Alapítvány felügyelőbizottsági elnöke úgy fogalmazott: nem igaz az a megkülönböztetés, hogy az elmúlt 23 év során ortodox és unortodox gazdaságpolitika volt. Az ezredfordulóig ugyan elvégeztek egyfajta átalakítási munkát, de azt követően „össze-vissza rángatott” gazdaságpolitika volt, amit az elmúlt három évben „gyorsított felvételben láthattunk” – tette hozzá. Kifejtette: a 2000-es évek a választási versenyről, az osztogatásról szóltak, hiszen ekkor átgondolatlan módon, célzottság nélkül hajtottak végre lakossági jóléti intézkedéseket. Példaként említette az áfa 2006-os csökkentését, illetve a közszférában 2002-ben végrehajtott differenciálatlan béremeléseket.

A politikai döntéshozók akkor azzal nyugtatgatták magukat, hogy a fogyasztás emelkedésre révén javul a gazdaság helyzete, de a hazai vállalatok ekkor nem voltak versenyképesek, így nem tudtak nyerni a nagyobb lakossági fogyasztásból – mondta, hozzátéve, hogy ez ahhoz vezetett, hogy nőtt az import és jelentősen megugrott a folyó fizetési mérleg hiánya. Oszkó Péter szerint nem különbözik a korábbitól az új kurzus gazdaságpolitikája sem. A korábbi kormányok az EU integrációt használták fel ürügyként, míg a mostani kormány ennek pont az ellenkezőjét használja ki, „ostorozza” a bankokat, és a multinacionális vállalatokat. Ezek nem dogmatikus, vagy ortodox lépések, hanem inkompetens, mulasztásokkal tarkított gazdaságpolitika – mondta.    

Oszkó Péter kérdésre válaszolva elmondta: a politikai szereplők jellemzően azzal mentik fel magukat, hogy ezek a rossz politikák azok, amelyek a választók számára eladhatóak. Ezért új kiegyezésre lenne szükség, amely elveti ezeket az eszközöket – fogalmazott. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a gazdaságpolitika sosem készülhet laboratóriumban. Mint mondta, számolni kell a politikai valósággal annak érdekében, hogy megfelelő támogatottsággal lehessen megvalósítani a politikai intézkedéseket. Mindenkinek a saját kommunikációs eszközeivel kell segítenie, hogy a társadalom megértse az elmúlt 23 év tapasztalatait – tette hozzá.

Scheiring Gábor (független) országgyűlési képviselő a nemzetközi szervezetek statisztikái alapján érvelt amellett, hogy az egyes államok fejlettségi szintje közötti különbségek elsősorban a humán tőke volumenével, illetve a kormányzat minőségével magyarázhatóak. A Párbeszéd Magyarországért elnökségi tagja kiemelte: a humántőke mértékét elsősorban az oktatási- az egészségügyi- illetve a szociális ellátórendszerek befolyásolják. Egy tanulmányt idézve leszögezte: amennyiben a magyar oktatási rendszert a finnországihoz sikerülne felzárkóztatni, akkor 2090-re a magyar bruttó hazai terméket hatszorosára lehetne növelni.

A politikus előadásában rámutatott: az elmúlt években csökkent az oktatásra- illetve az egészségügyre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya. Hozzátette: a szegénységi küszöb alatt élők aránya Magyarországon 10 százalékponttal magasabb, mint a környező országokban. Az országgyűlési képviselő is egy újfajta kiegyezés szükségességét hangsúlyozta. Egyrészt, a társadalomnak ki kell kényszerítenie, hogy a politikusok felelősségteljesebb költségvetési politikát folytassanak. Másrészt, a gazdasági szereplők, így a munkáltatók és a munkavállalók között is megegyezés kell a közteherviselés átalakítása érdekében. Harmadrészt pedig nemzetközi szinten is kiegyezésre van szükség, amely Európában megszünteti a rövid távú személeten alapuló, ám hosszú távon nagy költségekkel bíró adóversenyt.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
frankfurt
2013. március 05. 18:27
Opozicióból mindig könnyebb okoskodni,de kormányozni még 2/3-al is nehéz!Az akicsi játéktér ami adva van roppant göröngyös és ebbe a recessziós káoszban senki nem tudhatja a tutit.Nem rossz ez a "pávatánc"egyenlöre!Le kell rakni az önállóság alapjait az egész vonalon saját nemzeti érdekeink,mentalitásaink szerint!Ehhez valóban egy "demokratikus diktatura" kell többségi alapon,mert sok a gond és kevés az idö meg a türelem is véges mivel a nagyszázalékot "sikerült" morálisan,anyagilag padlóra tenni!70 év mocskát nem lehet két,de20év alatt se renbetenni!(Lásd száz milliárdok ellenéreDDR)Mégis sirnak,hogy ök másodrendüek még mindig,de 10-szer jobban élnek mint mi!
Berecskereki
2013. március 05. 17:56
Most pedig vegyük górcső alá a Bajnai kormány, benne a volt pénzügyminiszter gazdaságpolitikáját, Oszkó Péter állítása tükrében. Az előző hozzászólásomban leírtam, mi a jellemzője az ortodox gazdaságpolitikának,amely azonos a válságkezelésre is. - Kereslet drasztikus csökkentése. Megtörtént? Igen. 13. havi juttatás elvétele, Táppénz csökkentése, különféle juttatások elvétele, csökkentése. Az adóterhelést 2 5 ponttal növelték. Csökkent a kereslet? Igen. Közel 7 %-kal ment mínuszba. Csökkent a GDP értéke? Igen. A GDP megközelítette a mínusz 7 %-ot. - Állami szerepvállalás csökkentése. Megtörtén? Igen. Nem oldották meg a devizahiteles problémáját, az alrendszerek adósságállományával kapcsolatos problémákat. Csökkentették a GYES, GYED idejét. különböző terhek rendezését tolták át a következő kormányzati ciklusra. - Pénzügyi stabilizáció. Egyik oldalról részben stabilizálódott – azonban a 3 %-on belüli hiánycélt nem érték el – ugyanakkor a másik oldalon megközelítőleg 7 % romlást okozott, mely kihatással van a következő évekre. - Életszínvonal csökkentése. Megvalósult? Igen, maradék nélkül. Akkor a Bajnai kormány és a volt pénzügyminiszter Oszkó Péter ortodox gazdaságpolitikát folytatott? Igen, teljes mértékben.
Berecskereki
2013. március 05. 17:32
A javaslatom pedig az E-2014, a Haza és Haladás szakértő gárdája felé, arra készítsenek tanulmányt, hogyan oldható meg, hogy Magyarországon keletkezett haszon az országban maradjon és nem kerüljön ki offshore cégekbe, vagy ehhez hasonló cégekbe és ebből eredően növekedjen a foglalkoztatás , a reáljövedelem, a fizetőképes kereslet. Ebben biztos sokat tudna szakmai gyakorlati segítséget adni Bajnai Gordon, Simor Anrás és Oszkó Péter, hiszen mindig olyan jól együtt tudtak dolgozni a Haza felvirágoztatásán. Lehet, hogy a felvirágoztatás kifejezés erős lenne?
Berecskereki
2013. március 05. 17:21
Még annyit tennék hozzá, hogy Oszkó Péter nagyon jól tudja, hogy egyetlen ország sem tudott olyan adóoptimalizálással a nemzetgazdaságban növekedést elérni, amelyet Oszkó Péter is művel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!