Külhoni magyar politikusokkal tárgyalt Bajnai

2013. március 07. 17:58

Bugár Bélával, a Híd-Most párt elnökével és Kelemen Hunorral, az RMDSZ szövetségi elnökével tárgyalt csütörtökön Bajnai Gordon, az Együtt 2014 társalapítója a szlovákiai Dunaszerdahelyen.

2013. március 07. 17:58

Nem megosztásra van szükség, nem szabad a belpolitikai problémákat határon túl élő nemzettársaink körébe exportálni – hangoztatta az MTI-nek nyilatkozva a volt kormányfő. A politikus megjegyezte: az Együtt 2014 mozgalom létrehozásakor meghirdetett korszakváltás egyik eleme, hogy orvosolni kell olyan hibákat is, amelyek az elmúlt húsz évre többé-kevésbé jellemzőek. E lépések egyike, hogy a határon túli magyarok legitim képviselőinek kell eldönteniük, mi az, ami őket a leginkább segíti a megmaradásukban és a boldogulásban a hazájukban jelentette ki Bajnai Gordon.

A mindenkori magyar kormány dolga az, hogy ezeket a legitim szervezeteket az igényeiknek a legjobban megfelelő módon támogassa ebben a törekvésükben jelentette ki Bajnai Gordon, aki szerint e téren „korszakváltás kell, mert ez nem így zajlik már jó néhány éve”. Hozzátette: a csütörtöki találkozó informális beszélgetés volt, de határozott szándéka, hogy a következő fél esztendőben felkeresi a határon túli magyarság legitim szervezeteit. Hangsúlyozta: az Együtt 2014 elve, hogy mindent az érintettekkel és a hozzáértőkkel kell először megbeszélni, s utána kell véglegesíteni a politikai programokat. Ezért nemzetpolitikai programjuk kidolgozásának keretében április elején szaktanácskozást tartanak Budapesten, majd javaslataikat megbeszélik a határon túliak képviselőivel.

A kormányzásnak a nemzetpolitika vonatkozásában egyetlen egy mércéje van igazából. Az, hogy a határon túl élő magyaroknak attól, amit a magyar kormány csinál, jobb lesz, vagy rosszabb lesz. Minden más csak belpolitikai, hatalmi kavarás. És ebben helyenként helye van a konfliktusvállalásnak és a hangos szónak, helyenként meg a diplomáciának és az okos, ravasz gondolkodásnak fogalmazott Bajnai Gordon. Bugár Béla megjegyezte: Szlovákia és Magyarország vezetői az elmúlt időszakban, több találkozó után is elmondták, hogy „nincs semmiféle probléma a két ország között, ugyanakkor kényes témákat a két államfő, sőt a két miniszterelnök sem hozott elő”. Hiányolta például annak megvitatását, hogyan rendezi Szlovákia a kettős állampolgárság kérdését, illetve hogyan tud ebben a témában megegyezni a magyar kormánnyal.

Ennek eredménye, hogy a pozsonyi parlament által elfogadott „ellentörvény” következtében több mint háromszáz ember vesztette el szlovák állampolgárságát, ezek tizede pedig magyar. „Csak akkor lehet felkarolni a határon túl élő magyarok ilyen-amolyan problémáját, ügyét, segíteni benne, ha azokat ismerjük. És az elmúlt időszakban néhányszor már találkoztunk, amit nem mondhatok el a hivatalos magyar kormányról, sajnos jegyezte meg. Hozzátette: a mindenkori magyar kormány és a határon túl élők között elég szoros kapcsolatnak kellene működnie. „Hogyan tudnak segíteni, ha nem is tárgyalnak? tette fel a kérdést.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1234
2013. március 08. 00:47
Fölösleges ez a mellébeszélés. Bugárék mára a maszop, szadesz mellékvize. Max. a felvidéki magyarok felét képviseli, azokból is főleg a gyáva opportunistákat, akik asszimilálódni akarnak, vélt pénzügyi előnyökért és mindenhol ahol tudják, azt hangoztatják mennyire semmi közük Magyarországhoz, az egyetemes magyar kultúrához. Kivétel csak az Orbánozás, amit nyomatnak ezerrel. Vannak persze vicces egymásbafonódások, mint Világi Oszkár, a "hidas keresztapa", akit a Mol tart a Slovnaft élén, mint a szlovákiai viszonyokhoz megfelelően ocsmány alakot. Nem mintha a Magyarországi korrupciós viszonyok ne lennének ugyanolyan ocsmányok.
kitiltott
2013. március 07. 23:03
Ki az a Bajnai?
kukagyerek
2013. március 07. 18:58
"Külhoni magyar politikusokkal tárgyalt Bajnai" Szorgalmas a fiú! Még nem tudja, hogy teljesen fölösleges neki ennyire lihegnie.
Akitlosz
2013. március 07. 18:56
A megoldás amúgy az lenne az állandó és közvetlen kapcsolattartásra, ha a határon túli magyarok a saját képviselőiket választhatnák meg a budapesti parlamentbe. Ez jelentene mondjuk 10 képviselőt a 7 szomszédos országból, azaz a belpolitikai erőviszonyokat nem borítaná fel, de lenne akik képviselnék a határon túli magyarokat, s interpellálhatnák a magyar kormányt. Így lenne értelme a határon túliak szavazati jogának. A magyarországi pártok ugyanis nem őket képviselik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!