Dél-Korea elnöke bocsánatot kért a szükségállapot miatt, de azért nem mond le
Miután már kitört a belpolitikai káosz az országban. Jobb későn, mint soha.
Havi bruttó 394 ezer forintos tiszteletdíjának harmadára, 131 ezer forintra büntette az Országgyűlés - Kövér László házelnök javaslatára – a szocialista Szanyi Tibort.
Havi bruttó 394 ezer forintos tiszteletdíjának harmadára, 131 ezer forintra büntette az Országgyűlés – Kövér László házelnök javaslatára – a szocialista Szanyi Tibort, amiért egy hete, interpellációja elmondása után az ülésteremben középső ujját felfelé tartva beintett a Jobbik-frakciónak. Az országgyűlési törvény értelmében ez a legsúlyosabb lehetséges szankció a „kirívóan sértő kifejezést használó” képviselőkkel szemben. A Ház először élt a büntetéskiszabás lehetőségével a jogszabály január 1-jei hatálybalépése óta.
Szanyi Tibor kézmozdulatára Balla György, a Fidesz frakcióigazgatója hívta fel a figyelmet, mandátumának visszaadására szólítva fel őt. Mint mondta: teljesen mindegy, hogy az MSZP-s politikus kinek szánta a beintést, mert egy képviselő „ilyen ordenáré módon nem viselkedhet”. Kövér László házelnök a lehető legnagyobb mértékű pénzbírság kiszabását javasolta a házbizottság ülésén. Erről most vita nélkül szavazott az Országgyűlés. A szocialista politikus múlt héten azt mondta: interpellációja közben jobbikos képviselők rasszista megjegyzéseket tettek, kézmozdulatával erre válaszolt.
A házelnök javaslatát cinikusnak, zavarosnak és önkényesnek nevezte. Szerinte Kövér László döntése azt üzeni, hogy „a zsidózást, a cigányozást, a kommunistázást érthetőnek tartja”, az erre adott reakció, a rasszizmus elleni fellépés viszont „büntetést érdemel az értelmezésében”. Ezzel szemben – nyilvánította ki Szanyi Tibor – a rasszizmussal szemben a bűncselekményeket kivéve minden eszköz megengedhető, és ezután is tiltakozni fog az ellen, ha kell, szavakkal, ha kell, „kézzel-lábbal”.
A parlamenti jegyzőkönyvben nincs nyoma az említett rasszista megjegyzéseknek. Szanyi Tibor ezt azzal magyarázta, hogy az nem rögzíti az összes bekiabálást, a mikrofonok pedig úgy vannak beállítva, hogy a közvetítésben csak a felszólaló szavai hallhatók. Mint mondta, „józan becslés szerint is több száz beszólás hangzott el” beszéde közben, míg a jegyzőkönyv csak hét közbekiabálást dokumentál.