A szocialisták szerint a kormány intézkedései rontják a magyar kis- és középvállalkozások versenyképességét és növelik azok terheit.
Az MSZP szerint a Fidesz csak szavakban támogatja a vállalkozásokat, de hibás gazdaságpolitikájával lassan felszámolja az egész kkv-szektort. Tóth Csaba, az MSZP kkv-kabinetvezetője, országgyűlési képviselő szerdai, MTI-hez eljuttatott közleményében arra reagált, hogy a Fidesz közölte: 10 milliárd forint támogatásra pályázhatnak a hazai induló kis- és középvállalkozások, ráadásul a hátrányos helyzetű kistérségekben induló beruházások esetében a támogatás összege is magasabb.
Tóth Csaba szerint ugyanakkor a mikro-, kis- és közepes vállalkozások versenyképességét 2010 óta jelentősen rontották az áthárított válságadók, a növekvő adminisztrációs terhek és újabban a brutális tranzakciós illeték. A kormányzati ciklus eddigi mérlege, hogy az ország a lehetősége alatt teljesített, ennek fő oka pedig a kiérleletlen és az összefüggéseket figyelmen kívül hagyó gazdaságpolitika, amelynek árát mindannyian fizetjük, a kkv-szektor az átlagnál is jobban – fogalmaz. Csaknem három évvel a második Orbán-kormány megalakulása után a helyzet a kkv-k szempontjából egyáltalán nem szívderítő: növekvő terhek, finanszírozási gondok, szűkülő piac, bizonytalan környezet. Többletterheket hoztak és a piacot sem bővítették a 2010 második felétől és a 2011 januárjától hatályos szabályozóváltozások. A kkv-knak semmilyen könnyebbséget nem jelentett a 10 százalékos kedvezményes társaságiadó-kulcs kiterjesztése – ismerteti Tóth Csaba.
A szocialista politikus arra is kitér, hogy nagy meglepetést váltott ki az érintettek körében, hogy a múlt héten felfüggesztették a mikrovállalkozások egyik legsikeresebb forrásteremtő megoldását, a kombinált mikrohitelt. Nagy probléma, hogy – más programokhoz hasonlóan - a kombinált mikrohitel esetében sincs még „se híre, se hamva a 2013-as kiírásnak”. Februártól komoly gondokat okoz, hogy ismét nem sikerült megteremteni a folytonosságot a programok között - a késlekedés pedig tovább csökkenti a reményt, hogy csaknem teljes mértékben sikerül felszívni a költségvetési ciklusban az EU által hazánknak megítélt fejlesztési forrásokat – írja Tóth Csaba.