A műszaki középértelmiséget erősítené Balog Zoltán

2013. február 28. 10:30

Erős műszaki középértelmiségre van szükség, amely nélkül nincsen igazán gazdasági növekedés, ipari fejlődés – hangoztatta a szakképzés fontosságáról szólva az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője.

2013. február 28. 10:30

Balog Zoltán az elmúlt két évtized egyik legnagyobb kihívásának nevezte, hogy ez a réteg „hanyatlóban volt Magyarországon”. Lényegesnek nevezte az intézmények átállását a duális képzésre, amelyben jelentősen változik az elméleti és a gyakorlati képzés aránya, viszonya, az utóbbi tananyagát pedig a térség ipari üzemeivel együttműködésben fejlesztik – fogalmazott, miután csütörtökön Győrben felkeresett egy szakközép- és szakiskolát.

A miniszter arról beszélt: Győrbe is azért jött az Audi, mert itt megfelelő mérnöki és szakmunkás-tudásbázist talált, ugyanakkor a betelepülő ipar is vonzza a műszaki szaktudást. Jelezte, vannak ma Magyarországon olyan területek, ahol az ipar eltűnt vagy visszaszorult, ugyanakkor megmaradt a műszaki tudás.

A keleti országrészben élők nyugat-magyarországi munkavállalásáról szólva Balog Zoltán úgy nyilatkozott: az lenne az ideális állapot, ha képzésre jönnének az ország nyugati részébe. Hangsúlyozta: küzdeni kell azért, „hogy az országnak egyfajta perifériája ne szakadjon le”.

Hozzátette: arról is érdeklődött a győri Lukács Sándor Mechatronikai és Gépészeti Szakképző Iskolában, hogyan sikerült az intézmény belépése a Klebelsberg-központba. A tárcavezető megjegyezte: világos, hogy a szakiskoláknak, szakképző intézményeknek, szakközépiskoláknak „olyan speciális finanszírozási, képzési rendszerük van, hogy nem lehet az általános iskolai rendszerrel együtt kezelni, hanem külön figyelemre szorul, úgyhogy ezt meg is fogják kapni”.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2013. február 28. 13:50
Igazából az egyetemeken szerezhető BSc fokozat ("három vagy négy éves") is ide sorolható, hiszen a valamikori normál mérnöki diplomának az MSc felel meg. A Vegyészkaron régen szerezhető üzemmérnöki a BSc-nek, amíg a mérnöki oklevél az MSc-nek felel meg.
tapsihapsi
2013. február 28. 12:38
anyád a középértelmiségi te értelmetlenségi barom!!!
bookmark
2013. február 28. 12:35
Végre egy jó lépés. Ha kialakul a "szuper műszaki középréteg", akkor az egyetemekre csak az a valóban odavaló 5% fog menni. Egy jól képzett szakember önállóan is elő tud állítani egy terméket. Szervizelni tudja és tovább tudja fejleszteni a régit. A mérnök meg menjen kutatni és az új Eistenek találjanak fel új dolgokat.
Gombóc XVI. Artúr
2013. február 28. 12:22
Hát az a helyzet, hogy az orvosképzésnek is megvan a színvonala, nem véletlen, hogy szervezetten is viszik a magyar orvosokat a haldokló nyugatra. De azzal nem foglalkoznak olyan nagyon a fiúk. Merthogy az orvosoknak az állam a munkaadója míg egy mérnöknek a civil szféra. Így az könnyen megy, hogy mutogatunk a másik oldalra, hogy mennyire meg van becsülve a magyar értelmiség...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!