A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
A szocialisták szerint már nem csak a szegény, hanem a középosztálybeli gyerekek is kiszorulnak a felsőoktatásból a kormány oktatáspolitikája miatt.
Az MSZP szerint tudásválságot okozott a kormány oktatáspolitikája, ami miatt már nem csak a szegény, hanem a középosztálybeli gyerekek is kiszorulnak a felsőoktatásból – mondta Kunhalmi Ágnes, a szocialista párt elnökségi tagja csütörtöki sajtótájékoztatóján. A politikus arról beszélt, hogy kiszivárgott hírek szerint ismét több mint 8000-rel csökkentik az államilag támogatott felsőoktatási férőhelyeket. Szerinte ez egy újabb óriási lépés a világon sehol sem létező, teljesen önfenntartó felsőoktatás irányába, ahol minden költséget kizárólag a hallgatók állnak, és amely nagyon rosszat tesz a magyar gazdaságnak és a társadalomnak is.
Kunhalmi Ágnes úgy értékelte: ez a lépés kiszorítja azokat a gyerekeket a felsőoktatásból, akik odavalók lennének, és ez már nem csak a szegényeket érinti, hanem a középosztály gyerekeit is. Felhívta a figyelmet arra, hogy sajtóhírek szerint azoknak a képzéseknek – így az informatikai, természettudományos, műszaki vagy agrár karoknak – a keretszámait is „megvágnák”, amelyeket egy éve még prioritásnak tartott a kabinet.
A politikus szerint a felsőoktatás ilyen beszűkítése óriási károkat fog okozni, emellett azonban ott vannak még a közoktatásban tett „drasztikus” kormányzati lépések, így a tankötelezettség korhatárnak leszállítása, a buktatás visszaállítása az alsó tagozaton és a szakképzés „lebutítása”, amelyek azt eredményezik, hogy el sem jutnak a gyerekek a felsőoktatásig. Kunhalmi kijelentette: a kormány ezekkel a lépésekkel tudásválságot idézett elő Magyarországon, vagyis nemhogy csökkentette volna a világgazdasági válság okozta kihívásokat a magyar lakosságon, hanem maga állította elő azt a válságot az oktatásban, ami egy nagyon versenyképtelen és elszegényedő ország képét vetíti előre.