A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) minden arra jogosult szakszervezettel a törvényi előírásoknak megfelelően egyeztet és tárgyal – így reagált az MTVA Sajtóirodája szombaton az MTI-nek a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (PHDSZSZ) által kiadott, az MTVA szakszervezetei jegyezte közleményre. Az érdekvédők arra követeltek válaszokat, miért és mi célból döntött az MTVA vezetősége újabb csoportos létszámleépítés mellett.
Az MTVA közleménye kiemelte: a cég vezetése 2011-ben és azt követően sem tett ígéretet arra, hogy nem lesz további létszámcsökkentés, csupán a „nem tervez” kifejezést használták. Az MTVA elvégezte a szükséges vizsgálatokat és számításokat, és azok alapján a megfelelő, törvényi előírások szerinti időben az érintett szervezeteket tájékoztatni fogja.
Mint a közleményben olvasható: az MTVA gazdálkodási elve a hatékonyság, ezért minden esetben csak annyi dolgozót foglalkoztathatnak, amennyit a feladatok igényelnek. Ez a gyakorlat szemben áll „azzal a pazarló gazdálkodással, amely évekkel ezelőtt időnként kifizetőhelynek tekintette a közmédia szervezeteit” – jegyzik meg, hozzátéve: sajnálatosnak tartják, hogy a PHDSZSZ azokban az időkben szó nélkül hagyta a történéseket.
Az MTVA már előzetesen tájékoztatta a Központi Üzemi Tanács vezetőségét és az Egyesült Média Szakszervezet elnökét a csoportos létszámleépítésről, az érintett dolgozóknak várhatóan a jövő év elején szűnik meg a munkaviszonya. Azaz az elbocsátások nem 2012-ben, hanem 2013-ban lesznek – írta közleményében az MTVA Sajtóiroda.
Az MTVA szakszervezetei korábbi közleményükben azt írták: megdöbbenéssel értesültek arról, hogy az MTVA vezetése ismét – immár harmadik alkalommal – csoportos létszámleépítésről döntött.
A szakszervezetek szerint az alap működésében nem látható olyan „kényszerítő körülmény”, amely indokolná ezt a lépést. Ezért azt követelik, hogy részleteiben hozzák nyilvánosságra azokat a számításokat, amelyek azt igazolják, hogy 2013-ban semmilyen módon nem tartható fenn a működés ilyen horderejű döntés nélkül. Követelik továbbá, hogy összesített adatok formájában hozzák nyilvánosságra a vezetésre fordított bértömeget is. Ennek kapcsán az MTVA szakszervezetei arra is kíváncsiak, készültek-e számítások arról, hogy a vezető beosztású dolgozók bérének 10 százalékos csökkentése hány, a leépítésben érintett dolgozó megtartására lenne elegendő.