Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
A párt szerint a kormány saját gondatlan költségvetés-tervezését ismeri el a pénteken bejelentett „fájó és brutális” intézkedéseivel.
Burány Sándor Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter közel 400 milliárd forintos hiánycsökkentő intézkedéscsomagról szóló bejelentése kapcsán emlékeztetett: szakértőkkel egyetértve hónapokkal ezelőtt jelezték, hogy a kormánynak sem az idei, sem a jövő évi költségvetési hiánycélja nem tartható. „Kiderült, hogy igazunk volt, nem örülünk neki” – fogalmazott. Burány a közszféra létszámának 22 ezres csökkentését, valamint a pedagógusok béremelésének elhalasztását nevezte a legfájóbb intézkedéseknek. Ezzel összefüggésben felháborítónak nevezte, hogy míg a kormány a beszerzési stop ellenére is 90 milliárd forintot költött autó- és egyéb eszközvásárlásra, addig a közszféra 22 ezres „elbocsátásával” ennek mindössze harmadát, 30 milliárd forintot spórolnak.
Az MSZP-s politikus a költségvetési hiánycél Matolcsy György által bejelentett módosítását ahhoz hasonlította, mint amikor a rosszul célzó kezdő lövész inkább arrébb viszi a céltáblát. Azt mondta, a kabinet képtelen pontosan tervezni, valamint beindítani a gazdaságot, csökkenteni az inflációt és bővíteni a foglalkoztatást. Burány a KSH legfrissebb adataira hivatkozva közölte, Magyarországon nőtt a szegénység, vagyis nem igaz Orbán Viktor kormányfő korábbi kijelentése, miszerint a kormány senkit sem hagy az út szélén. Hozzátette: a Fidesz kormányzása elején megpróbálta „kézrátétellel” gyógyítani a gazdaságot, ebből azonban szerinte csak annyi sikerült, hogy „rátették a kezüket az országra”.
A szocialista képviselő kérdésre válaszolva azt mondta, „jövőkutató legyen a talpán”, aki meg tudja mondani, akar-e IMF-megállapodást a kormány. Az MSZP azonban továbra is azt követeli a kabinettől, hogy kezdjen bele egy a gazdasági növekedést beindító, a foglalkoztatottak számát pedig valóban emelő politikába – fűzte hozzá, megjegyezve, az IMF is ezt várja el, nem pedig megszorításokat.