Martonyi szerint nem sértettük meg az örményeket

2012. szeptember 07. 17:53

Levélben fordult Martonyi János magyar külügyminiszter örmény kollégájához, Eduard Nalbandianhoz, azt hangsúlyozva, hogy Safarov átadása Azerbajdzsánnak nem Örményország ellen irányult, és semmiképpen sem tekinthető az örmény nép megsértésének.

2012. szeptember 07. 17:53

Az Eduard Nalbandian örmény külügyminiszternek írt levélben Martonyi János azt írta: az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt azeri katonatiszt átadása hazájának büntetése hátralévő idejének letöltése érdekében, megfelelt az érvényes nemzetközi jogi normáknak és összhangban állt a Magyarország által hasonló esetekben általánosan követett gyakorlattal. „Olyan kétoldalú, tisztán jogi természetű ügyről van szó, amely nem Örményország ellen irányult, és semmiképpen sem tekinthető az örmény nép megsértésének” – írja. Magyarország helyteleníti az azerbajdzsáni eljárást, amelynek visszatérően hangot is adott – írja a magyar külügyminiszter.

Martonyi János a levélben hangsúlyozza azt is: sajnálattal értesült a diplomáciai kapcsolatok felfüggesztéséről, amely szerinte a magyar közvéleményt is meglepte, „mert népeinket hagyományos, évszázadokra visszatekintő baráti szálak fűzik össze”. Emlékeztet rá, hogy Magyarország a középkor óta kínált menedéket örmény letelepülőknek, akik gyakran a magyar nemzet megbecsült és nagy tiszteletnek örvendő tagjává váltak. „Elegendő csupán az aradi vértanúk emlékét felidézni, akik között többen örmény gyökerekkel büszkélkedhettek” – írja Martonyi János. Hozzátette: az elmúlt néhány évben a Magyarország és az Örmény Köztársaság közötti kapcsolatok „örömteli erősödésnek” indultak. 2009 novemberében Szerzs Szarkiszján elnök tett történelmi jelentőségű látogatást Budapesten, amelynek során a két ország egyezményes kapcsolatai is szélesedtek. 2011 májusában pedig a Magyar Országgyűlés elnöke járt Jerevánban, és „nagy várakozással tekintettünk az Örmény Nemzetgyűlés elnökének ez év szeptemberében tervezett látogatása elé.” (Az örmény parlament elnöke augusztus 31-én – Safarov átadásának napján – lemondta szeptemberre tervezett magyarországi látogatását, elhárítva magyar hivatali kollégája meghívását.)

Éppen ezért Martonyi János szerint Örményország részéről a diplomáciai kapcsolatok felfüggesztése „olyan súlyos és beláthatatlan következményekkel járó döntés”, ami meggyőződése szerint nem szolgálja az Örmény Köztársaság és az örmény nép érdekeit. Hozzátette azt is: a térség egyetlen országának sem érdeke, hogy a feszültség kiéleződjön a Dél-Kaukázusban, Magyarország pedig támogatja az EBESZ Minszki Csoportjának társelnökeit, hogy a „madridi alapelvek” alapján kialakuljanak a hegyi-karabahi kérdés tárgyalásos megoldásának keretei. Végül Martonyi János biztosítja örmény kollégáját, hogy Magyarország változatlanul érdekelt a két ország kapcsolatainak fejlesztésében és meggyőződése, hogy „országaink boldogulását a legjobban az szolgálná, ha a magyar és az örmény népet immár ezer éve összekötő keresztény értékek alapján, közösen keresnénk azt az utat, amely visszavezet a Magyarország és az Örmény Köztársaság közötti baráti kapcsolatok további erősítéséhez” – fogalmaz a magyar külügyminiszter az örmény kollégájának küldött levélben.

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OrangeOrder
2012. szeptember 09. 11:10
A büdös faszért ajvékolnak még mindig ezek a hisztispicsa örmények, de olyannyira, hogy Azerbajdzsán már tulajdonképpen nem is probléma. Milyen buzi-nyámnyila nemzet ez? Csak nem félnek az azeriektől? Jammerolni, az megy! Robbantsatok Londonban is, égessetek magyar zászlót, így kell ezt. Fasz kivan ezekkel a sémiekkel.
stromboli
2012. szeptember 08. 17:58
Köszönöm a kiegészítéseket. Megjegyzem azzal sem foglalkozik senki, hogy az örmény holokausztot 195-ben kik hajtották végre? A törökök? Egy frászt. A 15.században Spanyolországból az ottomán birodalomba menekült jól ísmert társaság utódai. Ki volt a török elnök? Kemal. Ő pedig annyira volt török, mint Grűn belga, az egész "fiatal társasággal" együtt. A népírtásnak pusztán kereskedelmi gazdasági okai voltak, mert Kelet Anatóliában egyre terjeszkedtek az örmény kereskedők.
stromboli
2012. szeptember 08. 11:41
Tényleg, a sajtó - s ahogy látom a kommentek is - miért nem foglalkozik azzal. hogy Örményország keresztény állam? Még Róma előtt vették fel a kereszténységet, Krisztus előtt 303-ban. Állandóan nyomták őket az iszlámok, csak perzsa megszállásból volt 700 év gyakorlatuk.Karabah pedig olyan mint nekünk Erdély, sőt több, csak ők visszafoglalták az azeriktől, akiknek Sztálin odaadta a huszas években.
stromboli
2012. szeptember 08. 11:14
Akik ezt az ügyet intézték nem olvasták az Egri csillagok-at. Ott ugyanis Jumurdzsák többször kijelenti, hogy "Gyaurnak [hitetlennek, kereszténynek] tett eskü nem számít." Igy volt ez most is. Tetejébe az azeri most már bejuthat a paradicsomba, mert megölt egy keresztényt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!