Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke pártja budapesti rendezvényén arra kérte az MSZP-t és az LMP-t, hogy közösen bojkottálják a választási eljárási törvény parlamenti vitáját, támogatóit pedig arra buzdította, hogy petícióval tiltakozzanak, amiért a kormánypártok előzetes regisztrációhoz akarják kötni a választási részvételt. Gyurcsány szerint a választási feliratkozás százezreket zárhat ki a részvételből, azokat, akik csak az utolsó napokban, hetekben döntik el, hogy elmennek szavazni, és általában a kormány leváltására adják a voksukat. Azt mondta: ha Orbán Viktor kormánya a választók bizalmának megnyerése helyett így, „jogi trükkökkel és machinációkkal” akar hatalmon maradni, akkor „Magyarország elveszíti a nyugalmát, mert az emberek egyszerűen fel fognak lázadni”. A volt miniszterelnök közölte, hogy a DK élőláncot szervez a Parlament köré arra a napra, amikor az Országgyűlés a választási feliratkozás bevezetéséről dönt.
Gyurcsány szintén bírálta a szavazati jog kiterjesztését a határon túli magyar állampolgárokra, mondván, hogy a Fidesz a 2004-es népszavazás óta saját hatalmi céljaira próbálja felhasználni a szomszédos országokban élő magyarságot, noha akkor azt ígérte, hogy csak magyar útlevelet kapnak a kettős állampolgárok, szavazati jogot nem. Szerinte ez tudatos hazugság volt. „Aki nem itt él (...), nem viseli döntésének felelősségét (...), annak nem szabad beleszólni az ügyeinkbe, mert ha ne adj'isten (...) lesz egy olyan választás, ahol az egyik párt azzal a pár százezer szavazattal győz, ami a határon túlról jön, az végzetesen meg fogja rontani a határon belül és kívül élő magyarok viszonyát, illegitimmé fogja tenni a kormányt” – jelentette ki.
Gyurcsány Ferenc azt a javaslatot is megfogalmazta, hogy a demokratikus ellenzéki pártok és mozgalmak közösen emlékezzenek meg október 23-áról. Csaknem egyórás beszédében az ellenzéki összefogás mellett érvelve kitért arra, hogy a közös cél, „a haza ügye” fontosabb egyik vagy másik politikus érzékenységénél. A vélt vagy valós sérelmek miatt senkit sem lehet kirekeszteni a demokratikus ellenzék együttműködéséből – hangoztatta, biztatónak nevezve, hogy az MSZP és a Magyar Szolidaritás Mozgalom támogatásáról biztosította a DK négy politikusának egy hétig tartó tiltakozását. Ugyanakkor azt mondta: sem ő, sem pártja nem kér engedélyt másoktól a létezésre, nem a többi párttól, hanem a választóktól várnak elismerést, támogatást.