„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
Az Economist Eastern Approaches blogjának Baklövés Budapesten című bejegyzése a Ramil Safarov kiadása miatti konfliktussal foglalkozott. A cikk szerint az ügyet Orbán Viktor és Szijjártó Péter tervelte ki, nem a Magyar Külügyminisztérium.
Ramil Safarov, egy azeri katonatiszt és elítélt gyilkos hazatérése és szabadsága előidézte Közép-Európa egyik legnagyobb diplomáciai viharát – írta az Economist Eastern Approaches blogjának „Magyarország, Örményország és a baltás gyilkos: baklövés Budapesten” címmel megjelent bejegyzése. Egyfelől a diplomáciai krízis meglepő, a magyar diplomaták rendszerint intelligensek, rugalmasak és jól tájékozottak – írta a bejegyzés.
Azonban úgy tűnik, hogy a Safarov-ügyet inkább Orbán Viktor és Szijjártó Péter tervelték ki, mintsem a külügyminisztérium – jegyezte meg a bejegyzés írója, aki szerint a kiadás kérdéseket vet fel az EU hitelességét illetően, amely 19,5 millió eurót ígért az olajban gazdag Azerbajdzsán igazságügyi és migrációs rendszerének reformjára. Magyarország elítélte a Safarov szabadon bocsátásával kapcsolatos döntést, és közölte, hogy félrevezette az azerbajdzsáni kormány – emlékeztet a cikk, majd hozzáteszi: magyar tisztviselők közölték, hogy biztosítékokat kaptak Azerbajdzsántól arra, hogy Safarovot csak legalább 25 év letöltése után fogják feltételesen szabadlábra helyezni.
A magyar média arról számolt be, hogy Azerbajdzsán nyomást gyakorolt Magyarországra Safarov szabadon bocsátása érdekében, annak elítélése óta. „Sokan szimatoltak piszkos alkut a színfalak mögött, ahogy ez a poszt a Hungarian Spectrum liberális blogon körvonalazza. A fő elmélet az, hogy Azerbajdzsán magyar államkötvények vásárlását ígérte Safarov elengedéséért cserébe” — írta a bejegyzés. Magyar és azeri illetékesek elutasították az ilyen állításokat – idézi az Economist bejegyzését a Médianéző. A szerző szerint Magyarországnak szüksége van a pénzre: utalt az IMF-el folytatott eredménytelen tárgyalásokra, illetve kitért arra, hogy a magyar kormány aktívan keres más befektető partnereket Ázsiában és a Közel-Keleten.