Navracsics: Nemzetstratégiai kérdés az E.ON felvásárlása

2012. augusztus 29. 07:46

A növekvő rezsiköltségek megállítása mellett a kormánynak stratégiai motivációi is vannak abban, hogy olyan közszolgáltatási rendszert alakítson ki, amely nem profit alapon működik – mondta Navracsics Tibor szerdán, az M1 Ma reggel című műsorában.

2012. augusztus 29. 07:46

A miniszterelnök-helyettes szerint a lakosságnak jelenleg olyan hátraléka van a közműcégek felé, hogy az már „szociális veszéllyel” fenyeget, ezért a kabinetnek el kell érnie, hogy a növekvő energiaárak lehetőség szerint ne terheljék a lakosságot.

Szólt ugyanakkor arról is, hogy a kormány nemzetstratégiai kérdésként is kezeli például az E.ON lehetséges felvásárlását. A válság megmutatta – mondta –, hogy az energiaipari cégek birtoklása végső soron biztonsági kérdés és nem véletlen, hogy a közép-európai országok többsége állami tulajdonban tartotta ezeket a vállalatokat. Navracsics Tibor – a műsorvezető felvetésére – megjegyezte: ahogy a tárgyalófelek esetében mindig, úgy az E.ON esetében is „benne van a kalapban”, hogy a német tulajdonosok nem adják el érdekeltségüket a magyar államnak.

A miniszter hangsúlyozta, a tranzakció előtt az európai közösségi jogi környezetet is meg kell vizsgálni annak felmérésére, hogy versenyjogi szempontból nem aggályos-e a cég államosítása. Hozzátette továbbá, hogy az Európai Bizottság feltehetően gyanakodni fog a kérdésben, de szerinte ez nem jelent problémát, hiszen a „szerződések őreként” éppen ez a dolga.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter a műsorban megismételte azon álláspontját, hogy mindenki számára könnyen elérhetőnek kell lennie a választási feliratkozásnak, hogy akaratán kívül senki se maradhasson le választójoga gyakorlásáról. Úgy fogalmazott, önmagában az előzetes feliratkozás is befolyásolhatja a következő választások részvételi arányát, bár szerinte ennek hatása nem kulcsfontosságú, mivel az eddigi tapasztalatok azt mutatják, ha a választópolgárok olyan politikai légkört érzékelnek, amelyben mindenképpen elmennek szavazni, akkor a regisztrációt is megteszik majd.

Navracsics Tibor emlékeztetett arra is, hogy három „nem elhanyagolható” csoportnak mindenféleképpen kötelező lesz a feliratkozás, hiszen a magyarországi lakhellyel nem rendelkező kettős állampolgárokról nincs választójogi névjegyzék, mellettük pedig a nemzetiségek országgyűlési képviseletéről döntő állampolgároknak és a választások napján külföldön tartózkodó szavazóknak is regisztrálniuk kell majd.

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2012. augusztus 29. 16:39
az mnb devizatartalékból a zemberek nevében felvásároljuk a zenergiát, oszt remélem a nem-fidesz szavazóknak és közgépellenes vállakozóknak majd jól kikapcsolják az áramot, hisz a nemzet ellenségeit el kell taposni minden eszközzel
Erik a Narancs
2012. augusztus 29. 14:28
"ha most azt akarod mondani, hogy a felsorolt 9 országból 5-ben többségi, 4-ben meg kisebbségi tulajdonrésze van az államnak, akkor köszönöm szépen, magamtól is észrevettem." A balkani orszagokra jellemzo a tobbsegi allami tulajdon. "Amire felhívnám a figyelmet, az az, hogy míg az állam (Szlovákiát kivéve)..." Szlovakiat miert kiveve ? "...valamilyen szinten rajta tartja a mancsát a gázüzletágon" ez valamilyen szinten nalunk is igy van. "A régiós nemzetközi példák tehát bizonyos fokig alátámasztani látszanak az Orbán-féle nacionalizálási törekvéseket..." A regios peldak egyaltalan nem tamasztjak ala az Orban-fele torekveseket. " Természetesen a miniszter úr szóhasználata minimum álságos, mert azt sugallja, hogy ezek a cégek full állami kontroll alatt működnek, ami konkrétan nem igaz - és ha figyelembe vesszük, hogy a kormány az egész pakettet meg akarja venni, akkor megállapíthatjuk, hogy a környező országok közül Szerbia és Ukrajna az, ami ezek szerint modellként szolgál. Ami nem feltétlenül a legjobb ajánlólevél." Mondjuk ezzel egyet lehet erteni.
Blasio23
2012. augusztus 29. 13:13
a pécsi víz sem lett olcsóbb, sőt drágább lett a Suez kirúgásásval. Ja és még lehet a városnak kell fizetni vagy 10 milliárdot. Az évszázad mocskos üzlete volt ez. Az EON vezetését legalább nem verőlegényekkel tessékeljük ki, hanem tárgyalás útján vesszük meg. Fejlődött a fidesz egy hangyafasznyit. Kókler, rabló bagázs!
kjkj945
2012. augusztus 29. 11:01
Ne felejtsük el azt sem, hogy nyugaton a stratégia fontosságúak nem kerültek privatizálásra (vasut, közmű, stb)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!