Verhofstadt árulónak nevezte Orbán Viktort – cserébe miszlikbe szedték a kommentelők
Európát valójában a brüsszeli bürokraták árulták el, véli a többség.
Tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában a parlamentben. A miniszterelnök az akcióterv ismertetése mellett szólt arról is, hogy az ország két évvel ezelőtt a pénzügyi szakadék szélén állt, „hajszálnyira az államcsődtől”. A frakcióvezetők reagálása után megvédte Matolcsy Györgyöt, aki szerinte „történelmi tetteket hajtott végre”.
A munkahelyvédelmi akcióterv részeként a 25 év alattiaknál, az 55 év felettieknél és a képzettséget nem igénylő munkát végzőknél a munkáltatói járulékot a felére csökkentik, a 25-nél kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégek pedig ezentúl választhatják majd a – vállalkozás profitját terhelő adókat és a bérek után fizetendő közterheket kiváltó – 16 százalékos kisvállalati adót. A munkahelyvédő intézkedések forrását a tranzakciós illeték kiterjesztéséből teremtené meg a kabinet.
A tartósan munkanélküliek alkalmazásakor, illetve a gyesről, vagy gyedről visszatérők után két évig nem kell fizetni a járulékokat, utána pedig csak az eddigi felét. A hatmillió forint alatti árbevételű mikrovállalkozásoknak egyetlen adót kell majd fizetniük, főállású kisadózó esetében havi 50 ezer forintot, mellékállásban 25 ezer forintot. Orbán Viktor az „áfacsapda” felszámolása érdekében, nyolcadik intézkedésként bejelentette, hogy pénzforgalmi szemléletű általános forgalmi adózást vezetnek be, ennek lényege, hogy az 500 ezer euró árbevétel alatti vállalkozások csak akkor kötelesek befizetni az áfát, ha nekik azt már kifizették. A miniszterelnök utolsóként a a számviteli szabályok könnyítését, és a házipénztárakra vonatkozó adminisztráció radikális egyszerűsítését említette.
Orbán Viktor azt is elmondta, hogy az ország két évvel ezelőtt a pénzügyi szakadék szélén állt, „hajszálnyira az államcsődtől”. A kormány erre szavai szerint 180 fokos politikai fordulattal reagált, új eszközöket vetett be és tabukat döntött le. A cél az volt, hogy a bankokat és a nagyvállalatokat bevonják a tehermegosztásba, a bajba jutott devizahiteleseket kimenekítsék az adósságcsapdából és a válság ellenére is jelentős, a középosztály felerősítését segítő adósságcsökkentést hajtsanak végre – mondta. Orbán Viktor felidézte, hogy ez a hozzáállás nagy nemzetközi vihart kavart, amit két évig húzódó vita következett, „záporoztak ránk a támadások”, kaptunk jóindulatúnak tűnő figyelmeztetést, dühödt sértéseket, fenyegetést, leminősítést, miközben „más országok szép lassan átvették a mi megoldásainkat”.
Vona Gábor reagálásában elmondta: a Jobbik támogat minden, a bajba jutott társadalmi csoportokat segítő intézkedést, ugyanakkor Vona szerint a kormány gazdaságpolitikája rossz úton jár, a jövő évi költségvetés pedig megvalósíthatatlan. Jávor Benedek LMP-frakcióvezető szerint az elmúlt két év gazdaságpolitikája nem a sikerhez, hanem katasztrófához vezet. Jávor úgy gondolja, ezt most a miniszterelnök is elismerte a munkahelyvédelmi programmal, amivel a kormány az LMP korábbi terveit valósítja meg. Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető üdvözölte az akciótervet, bár szerinte azt még a előző kormány hagyhatta ott valamelyik fiókban. Az MSZP-s politikus három javaslattal is élt: gyorsítani kellene az uniós források felhasználását, meg kellene határozni egy euróbevezetési menetrendet, valamint egy növekedési és foglalkoztatási tanácsot kellene felállítani.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője arról beszélt: szomorú, hogy az ellenzéki pártoknak nincsenek konkrét mondanivalójuk a magyar munkavállalóknak, hiszen szinte egyetlen javaslat, vagy bővítés sem hangzott el a miniszterelnök által bejelentett akciócsomaghoz.
Orbán a válaszokra reagálva elmondta: úgy vette észre, az ellenzék támogatja az akciótervet. Matolcsy Györgyöt is védelmébe vette a miniszterelnök. Orbán szerint „nagyon kevés, szinte nem találni Magyarországon olyan embert, aki megfelelő felkészültségű és ne tartozna a főáramot alkotó liberális közgazdászok közé” – mondta. Szerinte Matolcsy „történelmi tetteket hajtott végre”, „sikeres” és ezért nem szeretik ellenfelei.