Kiáltvány a szabad internetért

2012. július 23. 14:05

A szabad internetért, a cenzúra és a bloggerek megfélemlítése ellen indított harcot több nemzetközi szervezet, melyek most kiáltványuk alá gyűjtik a támogató aláírásokat.

2012. július 23. 14:05

A szabad internetért fogott össze több nemzetközi szervezet, mert mint azt a Global Voices Advocacy írja, világszerte egyre több országban korlátozzák a hálót, és bloggerek kerülnek veszélybe csupán azért, mert kifejezik véleményüket. A preambulum szerint „a szabad és nyitott internet jobbá teheti a világot”. Ahhoz, hogy az internet szabad és nyitott maradjon, a szöveg írói a különféle közösségeket, iparági képviselőket és országokat kérik fel, hogy ismerjék el az általuk felsorolt alapelveket. „Hiszünk abban, hogy elősegíthetjük a minél több kreativitás, a minél több innováció, illetve a minél nyitottabb társadalmak létrejöttét” – írják. A GV Advocacy ugyanakkor vitára is buzdít a kiáltvány szövegével kapcsolatban: „vitassuk meg őket, fordítsuk le őket, tegyük őket magunkévá és nyissuk ki a vitát egy szélesebb közösség felé úgy, ahogy csak az internet teszi ezt lehetővé”.

Kiáltvány

„Kiállunk a szabad és nyitott internetért.

Támogatjuk, hogy az internet szabályozása átlátható és részvételen alapuló eljárások révén történjen, ezért öt alapelv bevezetését javasoljuk:

Szólásszabadság: Ne legyen cenzúra az interneten.

Hozzáférés: A mindenki számára elérhető gyors és megfizethető hálózatokhoz való hozzáférés biztosítása legyen a cél.

Nyitottság: Az internet maradjon egy nyitott hálózat, amelyre bárki szabadon rácsatlakozhat, amelyen bárki szabadon kommunikálhat, olvashat, beszélhet, meghallgathat másokat, tanulhat, alkothat és létrehozhat saját innovációkat.

Innováció: Az engedélyhez nem kötött innováció és alkotás szabadságát meg kell védenünk. Ne tiltsuk be az új technológiákat és az innovációk bevezetőit sem szabad a felhasználóik cselekedetei miatt megbüntetnünk!

Magánszféra: A magánszférát meg kell védenünk és mindenkinek biztosítanunk kell a lehetőséget arra, hogy ellenőrzése alatt tarthassa azt, ahogyan és amire az adatait és eszközeit felhasználják.”

A kiáltványt a kezdeményezés oldalán lehet aláírni.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!