Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Magyarországnak a stabilitás és a hitelesség növelése érdekében világos menetrendet kellene meghatároznia az euróövezethez való csatlakozáshoz – mondta Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke arról is beszélt: az országnak elemi érdeke, hogy az eurózónán belül rendeződjön a válság.
Mesterházy Attila szerint Magyarországnak elemi érdeke, hogy az eurózónán belül rendeződjön a válság, és érdeke egy erősödő Európai Unió is, hiszen a nemzetállamok láthatóan nem tudják hatékonyan megvédeni magukat a krízistől. A Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke csütörtökön Brüsszelben az MTI-nek nyilatkozva úgy vélte: Magyarországnak a stabilitás és a hitelesség növelése érdekében világos menetrendet kellene meghatároznia az euróövezethez való csatlakozáshoz. Ez nem jelenti azt, hogy rögtön be is kell vezetni az eurót, amikor ezt az állapotot sikerült elérni – tette hozzá.
Ha hitelesebb az ország, olcsóbb az adósság finanszírozása, és az így felszabaduló forrásokat például munkahelyteremtő, oktatáspolitikai vagy egészségpolitikai célokra lehetne elkölteni – fejtette ki. Mesterházy Attila bejelentette azt is, hogy az MSZP ősszel „alternatív gazdaságpolitikát, alternatív költségvetési politikát és alternatív adópolitikát” terjeszt a parlament elé, „hogy a cégek és a választópolgárok is lássák: lehetne hatékonyabban és az embereket kevésbé terhelve irányítani ezeket a területeket”. Mint mondta, pártja egy éve folyamatosan olyan javaslatokat tesz a parlamentben, amelyek a növekedést és a munkahelyteremtést szolgálják. Eközben a kormány szerinte „csak beszél ezekről a célokról”.
Mesterházy Attila úgy értékelte, hogy a költségvetés ellentétes irányban hat, mint amiről a miniszterelnök beszélt, hiszen „növelni fogja a munkanélküliséget, recesszióba taszítja a gazdaságot, felgyorsítja a vállalkozások csődbemenetelét, és romlani fog az életszínvonal”. Úgy vélte, hogy a büdzsé kapkodó, teljesen megalapozatlan. Egy negyedéves GDP-adatok alapján sehol a világon nem terveznek költségvetést – állította, azt vélelmezve, hogy a kormány ősszel módosítani kényszerül majd a büdzsét.
A pártelnök elmondta azt is: az MSZP támogatja, hogy a kormány a visegrádi államokkal közösen képviseljen olyan érdekeket, amelyek az ország számára fontosak. A 2013 utáni uniós költségvetés szempontjából ugyanis „nem jól állunk, hiszen az eddigi hírek alapján csökkenő forrásokra számíthatunk”. Úgy vélte, szükséges lenne, hogy a kormány még határozottabban lépjen fel, még több szövetségest találjon. Emellett szerinte „fel kellene pörgetni” a jelenlegi EU-források felhasználását is.
Mint Mesterházy Attila elmondta, az Európai Szocialisták Pártjához (ESZP) tartozó vezetők EU-csúcs előtti találkozóján bejelentették: az ESZP javasolja az uniós költségvetés részleges újrastrukturálását, az uniót plusz forrásokhoz juttató intézkedések bevezetését, valamint azt, hogy az EU vállaljon szerepet a növekedésben és munkahelyteremtésben, mert az önálló nemzetállami források a válságkezelés mellett erre kevésnek mutatkoznak. Egyetértettek abban, hogy a megszorítások és adóemelések politikáját egy másik szemléletmódnak, a gazdaságélénkítésnek kell felváltania.
Közleményt adott ki Brüsszelben az állam- és kormányfői értekezlettel kapcsolatban Herczog Edit (MSZP) EP-képviselő is. Jelezte, hogy a csúcstalálkozótól az Európát sújtó gazdasági válság „mélyebb megértését", a foglalkoztatás kérdésének az eddigieknél hatékonyabb megoldását várja. Arra is figyelmeztetett, hogy "Európa következő hétéves költségvetése a növekedésről kell szóljon, ebből az Európai Parlament egy tapodtat sem enged”.