Nagy bajban az RTL: már külföldön vizsgálódnak a botrányos műsoruk miatt
Az ominózus ügyben rendőrségi feljelentés is született, amit a BRFK vizsgál.
A médiahatóság elnöke szerint tévedések,valamint erősen vitatható ténybeli alapokon nyugvó megállapítások szerepelnek a Freedom House 2011-re vonatkozó jelentésében a magyar médiaszabályozásról. Szalai Annamária a nemzetközi jogvédő szervezetnek írt levelében 25 pontban foglalta össze ezeket.
A médiahatóság elnöke szerint tévedések,valamint erősen vitatható ténybeli alapokon nyugvó megállapítások szerepelnek a Freedom House 2011-re vonatkozó jelentésében a magyar médiaszabályozásról. Szalai Annamária a nemzetközi jogvédő szervezetnek írt levelében 25 pontban foglalta össze ezeket – tájékoztatta az MTI-t csütörtökön a hatóság Szóvivői irodája. Közleményük szerint az alaptalan kritikák között olyan is előfordul, amelyet már a nemzetközi szervezet tavaly közzétett jelentése is tartalmazott, és a hatóság tájékoztatása ellenére az idén nyilvánosságra hozott jelentésben újra megismétlődik.
Továbbra sem igaz, hogy kiegyensúlyozatlan tudósítások esetén a médiatanács pénzbírságot szabhatna ki vagy felfüggeszthetné egy médiaszolgáltató működését. A médiatörvény kiegyensúlyozatlanság esetén egyik szankció alkalmazását sem teszi lehetővé, egyedül a mellőzött álláspont nyilvánosságra hozatalát írhatja elő – olvasható a közleményben. Álláspontjuk szerint szintén téves a jelentés azon megállapítása, amelynek értelmében a médiatanácsnak lehetősége lenne „erkölcstelen” tudósításokért pénzbírságot kiszabni, ilyen rendelkezés ugyanis nincs a hatályos médiatörvényben.
A hatóság közölte azt is, a jelentésben foglaltakkal ellentétben nem igaz, hogy pénzbírság esetén a médiaszolgáltatónak azonnal meg kellene fizetnie a büntetést. A valóság ezzel szemben az – írták –, hogy a gyakorlatban a bíróságok fellebbezéskor felfüggesztik a bírságszankció végrehajtását a jogerős ítéletig.
Az NMHH elnöke a Freedom House illetékeseinek megküldött levelében jelezte, hogy a hatóság továbbra is készséggel áll a civil szervezet rendelkezésére, különös tekintettel azon munkatársakra, akik a Magyarországgal kapcsolatos jelentést írták. „A közös szakmai konzultációk elősegíthetik, hogy a nemzetközi szervezet jelentései a jövőben valóban elfogulatlan, pontos és helytálló, tényeken alapuló információkat tartalmazzanak a magyar médiaszabályozásról” – közölte a Szóvivői iroda.
A washingtoni központú, független civil szervezet, a Freedom House a „szabadból” a „részben szabad” kategóriába minősítette le a magyar sajtó állapotát a médiaszabadság globális helyzetét felmérő, 2011-re vonatkozó, május elsején ismertetett jelentésében.