Az Európai Unió árulójának nevezte Orbán Viktort Guy Verhofstadt
Konkrétan fogalmazott a magyarellenes EP-képviselő.
Hiába küldte külföldre a jegybanktörvényre vonatkozó módosítási javaslatokat Matolcsy György, az Európai Központi Bank további lépéseket követel – írja az Origo az intézmény csütörtökön közzétett hivatalos véleménye alapján.
Több kifogása is van az Európai Központi Banknak (EKB) a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló, tavaly elfogadott jegybanktörvénnyel kapcsolatban – írja az Origo az intézmény csütörtökön közzétett hivatalos véleménye alapján. Eszerint a törvény több rendelkezését, illetve az MNB-vel és az EKB-val történő kötelező egyeztetés elmaradását kifogásolta az eurózóna központi bankja. A portál emlékeztet: a kormány március 7-én küldte el a jogszabály módosításának tervezetét az EKB-nak.
A külföldről jött közleményből kiderült, a bank nem éri be a javasolt változtatásokkal. Ilyenek többek között a monetáris tanács tagjainak számát és a döntéshozatal módját érintő rendelkezések. „A monetáris tanács tagjai számának – (...) ésszerű indokolása mellőzésével történő – növelése az alelnökök száma növelésének lehetőségével együtt súlyos aggályokat kelt abban a tekintetben, hogy ez felhasználható lehet a döntéshozatal központi banki függetlenség kárára történő befolyásolásához” – írták.
A bank emellett fenntartja azt is, hogy az MNB vezetőinek fizetését az elnöki ciklus közben nem csökkenthették volna. „A magyar hatóságoknak kötelességük annak biztosítása, hogy az MNB döntéshozóinak javadalmazására vonatkozó jogszabályok bármely módosításáról az MNB-vel szoros együttműködésben döntsenek. (...) A központi bank döntéshozó szervei tagjainak javadalmazásában történt változtatások módja és gyakorisága a nemzeti hatóságok által rájuk gyakorolt nyomást jelzi” – üzenték.
Továbbra is nehezményezi az intézmény, hogy a monetáris tanács tagjainak esküt kell tenniük a magyar Országgyűlés előtt, mivel „az MNB elnöke kettős minőségben jár el: az MNB Monetáris Tanácsának és az EKB döntéshozó szerveinek tagjaként”.
Az Origo emlékeztet: a jegybanktörvény egyike azon ügyeknek, amelyekben az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, a külföldi aggályok tisztázása pedig az EU/IMF-megállapodás szempontjából is kulcsfontosságú.