Segítené a médiaszabályozás uniós elemzését az NMHH

2012. március 22. 14:36

Felajánlotta segítségét a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az Európa Tanácsnak (ET), miután az uniós szervezet közölte: a magyar médiaszabályozás jelenlegi keretei nem garantálják a politikai befolyásolástól való függetlenséget.

2012. március 22. 14:36

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa felajánlja szakmai segítségét az  Európa Tanács (ET) szakértőinek, és kívánatosnak tartja, hogy az ET által a magyar médiaszabályozásról készítendő elemzés végső formájában elfogulatlan és kellően alapos legyen – tudatta az NMHH szóvivői irodája az MTI-hez szerda este eljuttatott közleményében. Az NMHH arra reagált, hogy az ET előzetes megállapítása szerint a magyar médiaszabályozás jelenlegi keretei nem garantálják a politikai befolyásolástól való függetlenséget.

Az ET – amely fő feladatának a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása feletti őrködést tekinti – szerdán ismertette az MTI-vel azt az előzetes jelentést, amelyet szakértői a magyar médiaszabályozásról készítettek. Az ET szerint a médiatanács tartalomszabályozását nem eléggé világos fogalmakkal írják le, és ez félreértelmezésekre adhat okot, valamint nem biztosított eléggé az újságírói források védelme.

A NMHH üdvözölte, hogy az ET elemzést készít a magyar médiaszabályozásról, de felhívta a figyelmet: egy adott állam médiaszabályozása nem ismerhető meg pusztán a médiatörvény szövegéből. A pontos ismeretekhez – többek között – tisztában kell lenni a törvényszövegben szereplő fogalmak pontos jogi jelentésével, a joggyakorlattal, az alkotmányosság államról államra változó normáival. A hatóság hangsúlyozta: fontosnak tartja, hogy az elemzés ne alkalmazzon kettős mércét, és azok a magyar médiaszabályozásbeli megoldások, melyek Európa számos más országában is léteznek, egyenlő megítélés alá essenek. A hatóság megjegyezte: az ET előzetes jelentése némi aggodalmat kelt e szempontok érvényesülését illetően.

A valós helyzetértékeléshez, a megalapozott értékítélethez a szabályozás evolúciójának az állomásait is ismerni kell. Miközben például az előzetes jelentés kárhoztatja az újságírói forrásvédelem jelenlegi szabályait, nem tesz említést arról, hogy a büntetőeljárásokban éppen az új szabályozás teremtette meg a forrásvédelem lehetőségét – fűzte hozzá a közlemény.

Az előzetes jelentés nyilvánosságra hozatalát az Európa Tanács Thorbjorn Jagland ET-főtitkár és Orbán Viktor miniszterelnök szerdai találkozója utánra időzítette. Az ET elemzői felhívták a figyelmet: a magyar Alkotmánybíróság tavaly decemberben döntést hozott a médiacsomaggal kapcsolatban, és e döntés nyomán új törvénymódosító javaslatok várhatóak az alkotmánybírósági elvárások teljesítése érdekében. Az ET elemzése ezért előzetes jellegű, és csak akkor fogják véglegesíteni, amikor a módosítási javaslatok is a strasbourgi testület elé kerülnek. Az ET szakértői az európai emberi jogi egyezmény 10. cikkének - vagyis a véleménynyilvánítás szabadságának – érvényesítése szempontjából elemezték a magyar médiaszabályozást.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!