Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
Latin-Amerika súlya egyre nő, és erre a kapcsolatok erősítésével reagálni kell – közölte Martonyi János külügyminiszter a kétnapos budapesti Latin-Amerika fórum csütörtöki plenáris ülésén.
Martonyi János külügyminiszter szerint Magyarországnak erősebb Latin-Amerika-politikát kell kialakítania, hiszen a térség súlya egyre nő, és erre reagálni kell. A kétnapos budapesti Latin-Amerika fórum csütörtöki plenáris ülésén felszólaló vendégek a Latin-Amerika és Közép-Európa közötti kapcsolatok megerősítését szorgalmazták.
Martonyi János külügyminiszter köszöntőjében hangsúlyozta: Latin-Amerika befolyása politikai és gazdasági szempontból is jelentősen erősödött, Magyarország azonban külkereskedelmének alig fél százalékát bonyolítja le a térséggel. Magyarország jelenléte nem elég nagy a régióban, több hivatalos diplomáciai képviseletre lenne szükség – tette hozzá. Úgy fogalmazott, Kelet-Közép-Európát korábban a saját problémái foglalták le, külpolitikai törekvéseit elsősorban az euroatlanti integráció határozta meg. Mára „nagyjából teljesült” ez a cél, ezért ideje nyitni más irányba is, túl kell lépni a kontinens határain – mutatott rá, hozzátéve: ezt szolgálja ez a fórum is.
Martonyi János szerint a magyar külpolitika által meghatározott nyitás egyrészt a globális kihívások – például a gazdasági válság kezelése, a klímaváltozás, a szegénység elleni harc, az élelmiszer- és ivóvízellátás - megoldását szolgálja, másrészt a kapcsolatok megerősítését az Európán kívüli földrészekkel, Ázsiával, Afrikával, illetve Latin-Amerikával. Ehhez érdemes kihasználni az EU által nyújtott lehetőségeket, eszközöket is – mondta, utalva a Kolumbiával és Peruval kötendő uniós szabadkereskedelmi megállapodásokra. Megjegyezte: Magyarország öt latin-amerikai országba utazó nagykövetet nevez ki, és megfontolja a korábban bezárt követségek újranyitását.
Christian Leffler, az Európai Külügyi Szolgálat igazgatója arról beszélt, nincs még egy olyan régió a világon, amelyet annyira összekötne a közös történelem, a közösen vallott értékek és elképzelések Európával, mint Latin-Amerika. A térség olyan sokat fejlődött az elmúlt időben, hogy véleménye szerint jogosan „követelheti vissza” méltó helyét a nemzetközi kapcsolatokban.